Мојот компјутер е бавен. Како да го поправам?

Windows 10

Постојат неколку фактори кои можат да влијаат на перформансите на нашата опрема. Многу од нив, ако не и повеќето, можеме да ги избегнеме ако добро ја искористиме нашата опрема и избегнуваме да го користиме нашиот компјутер како опрема за тестирање за секоја апликација што поминува низ наши раце.

Сепак, исто така е веројатно дека проблемите со перформансите што ги доживува нашата опрема се должат на други фактори, како што е софтверот што е фабрички инсталиран на нашата опрема или дека некоја компонента од нашата опрема е оштетена. Ако сакате да проверите зошто вашиот компјутер е бавен и како да го поправите, Ве поканувам да продолжите да читате.

Сите трикови што ви ги покажуваме подолу тие важат во сите верзии на Windows почнувајќи од Windows XP до најновата верзија на Виндоус.

Отстранете го подножјето

Исчистете ги садовите за надувување во Windows

Производителите на лаптопите секогаш инсистирале на инсталирање на низа апликации кои практично никој не користи и дека сè што прават е да ја забават работата на нашиот тим. Овие апликации станаа толку вознемирувачки што ги нарекоа bloatware.

Мајкрософт е свесен за манијата на производителите и постојаната омраза на корисниците кон овој вид софтвер. За отстранете ги садовите за надувување брзо и лесно, Мајкрософт ни ја става на располагање функцијата Почеток од нула, функција што ќе ни овозможи да ги елиминираме сите фабрички инсталирани апликации.

Оваа функција е достапна во Поставки> Ажурирање и безбедност> Безбедност на Windows> Перформанси на уредот и здравје.

Проверете ги програмите што работат при стартување на Виндоус и во позадина

мени за стартување апликации

Многу се апликациите што треба да започнат на побрз начин, се инсталирани на почетокот на нашиот систем, предизвикувајќи времето на стартување на нашата опрема е зголемено, особено кога има многу апликации што го прават тоа.

Елиминирањето на апликациите од стартувањето на Виндоус ќе ни овозможи намалете го времето на стартување на нашиот тим без да влијае на работата на апликациите. Единствената негативна точка, да се нарече на некој начин, е тоа што на апликацијата може да и требаат уште неколку секунди за да се отвори. Ништо друго.

За да пристапите до апликациите што работат во почетното мени и да ги оневозможите, мора да пристапиме до Менаџер за задачи (Ctrl + Alt + Del). Во рамките на Управувачот со задачи, одиме на табулаторот. За да оневозможиме апликација од стартувањето на Windows, мора да одиме до неа и да кликнеме на копчето Оневозможи што се наоѓа во долниот десен агол.

Избришете ги апликациите што не ги користите

Избришете ги апликациите во Windows

Дискот на нашиот компјутер не се користи само за складирање на системски апликации, туку тој се користи и од Windows како дополнителна меморија кога се користи физичката RAM меморија и е ви требаат повеќе ресурси за да продолжите да работите.

Се нарекува просторот на дискот што Виндоус го користи како меморија виртуелна меморија, и нејзината големина може да варира во зависност од моќноста на опремата и апликацијата што ја користиме. Во најновите верзии на Windows, виртуелната меморија работи автоматски, па затоа не можеме да поставиме ограничувања на употребата.

Ова нè принудува да секогаш имајте доволно слободен простор на нашиот компјутер, така што Виндоус го користи оној што му е потребен во секое време. Имајќи инсталирано апликации на нашиот компјутер за кои знаеме дека нема да ги користиме, сè што прави е да влијае на перформансите на нашиот компјутер.

За брзо бришење на апликациите, треба само да одиме на иконата за апликација во почетното мени и притиснете го десното копче на глувчето за да ја изберете опцијата Деинсталирај.

Не инсталирајте апликации без рима и причина во нашиот тим

Microsoft Магазин

Многумина се корисници кои сакаат тест апликации само за да видите што прават, дури и ако немаат намера да ги користат во животот. Секој пат кога инсталираме апликација на нашиот компјутер, регистарот на Виндоус се модифицира, но кога ќе го избришеме, регистарот повторно не се менува за да го остави како што беше.

На долг рок, ова е многу сериозен проблем за тимот, бидејќи регистарот се обидува да најде услуги каде што веќе ги нема, и на долг рок, и почетното време на нашиот тим и целокупната изведба е сериозно погодена.

Важни податоци, на надворешен хард диск

надворешен хард диск

Чувајте ги нашите фотографии, видеа или филмови на нашиот главен хард диск за да се консултираме кога сакаме тоа е одлична идеја и ние го правиме тоа секој ден.

Но, во повеќето случаи тоа не е така, па затоа треба да бидат сите тие информации преместете го на надворешен хард диск, не само за да не зафаќа непотребен простор на нашиот хард диск, туку и да имаме резервна копија во случај нашата опрема да престане да работи.

Денес, цената на хард дисковите падна многу и многу е лесно да се најдат надворешни хард дискови со добар капацитет за околу 50 евра, така што цената не е изговор за подобрување на перформансите на нашата опрема воопшто и за да се избегне губење на нашите највредни податоци.

Компјутерот е компатибилен со верзијата на Windows

Првото нешто што треба да се земе предвид кога ќе откриеме дали нашиот компјутер повеќе не е брз како кога го купивме, е ако верзијата на Windows што ја работиме тоа е компатибилно со спецификациите на нашиот тим бидејќи секоја нова верзија на Виндоус бара малку повеќе енергија.

Кога велам компатибилен, го мислам тоа ги нема потребните ресурси за да може лесно да функционира. Ако нашиот компјутер излезе на пазарот со Windows XP, многу е малку веројатно дека ќе работи релативно добро со Windows 7 или подоцнежните верзии, но не и со Windows 10.

Ако ништо од ова не работи, можеме да го инсталираме само Виндоус

инсталирајте Windows 10

При повторно инсталирање на Виндоус на нашиот компјутер, иако е точно дека најпријатно е да вратиме резервна копија на системот што ни го нуди производителот, тоа е најлошото што можеме да го направиме, дури и ако тоа е најбрзиот начин.

И велам дека е најлошо, бидејќи првично повторно ќе страдаме од надуен сад што коментирав погоре. Инсталирањето на Виндоус 10 од нула е најдоброто што можеме да го направиме. И велам дека тоа е најдобро, затоа што не мора да одиме на веб-страницата на производителот за да ги бараме двигателите на компонентите на нашата опрема, Windows 10 е задолжен автоматски да ги бара.

Во постарите верзии на Windows, да, треба да ги преземеме драјверите, но само тоа, возачите, никогаш програмите со апликации што производителите ги ставаат на располагање, ако сакаме да избегнеме bloatware.

Мајкрософт ни нуди А. инсталерот кој не само што ќе се погрижи за преземање на копија од верзијата на Виндоус 10 што ни треба, но исто така ќе ни овозможи да направиме резервна копија на податоците што сакаме да ги чуваме. Оваа алатка може да се преземе директно од веб-страницата на Microsoft.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.