Мултимедијален хард диск

Како што веќе знаеме, овие последни пати, технологијата напредуваше со скокови и граници во областа на домашната забава и мултимедија. Во денешно време не е чудно да претпочитате да гледате филм во куќа на пријател или роднина, отколку во кино, а празнините се сè помали, телевизиите се поголеми, и играчите имаат секој пат поголем капацитет и моќ.

Пред неколку години играчите на DVD тие ги застарија предците видео касети или VHS, носејќи го предлогот за подобар квалитет на сликата и супериорна долговечност. Ова беше револуција во тоа време, бидејќи подобрувањата беа навистина значајни, немаше повеќе валкани глави или ленти што беа неисправни или се влошија од употреба. Со текот на времето, играчите на DVD тие се развиваа, се прилагодуваа подобрувања на звукот, компатибилност со погони за пенкало и репродукција на Нето дигитални формати до тоа време од компјутер, како што е познатиот видео кодек Divx.

Кога верувавме дека квалитетот на ДВД-а беше никого, далеку супериорен во однос на видео ЦД или ВЦД, се појави уште еден гигант кој го редефинираше нашиот концепт на „Квалитет на слика“ играчите на Блу Реј, оние што буквално тие ги искршија сиромашните 4 GB конвенционални ДВД-а со нивните стандардни двослојни Blu-ray дискови. Огромна разлика, не само во капацитетот, туку и во отпорот, уште од плав зрак, се многу поотпорни на злоупотреба отколку ДВД-а.

Иако Блу Реј станаа далеку идеални придружници за новите телевизии со висока дефиниција, со влезови HDMI, со што се вади максимално искористување на квалитетот на најновите телевизии на пазарот како што се новите со ЛЕД технологија, пристигна нов наследник, станува збор за «Мултимедијални хард дискови» или «Мултимедијални центри за дома». Овој нов предлог се заснова на оставање на страна PC за вообичаени мултимедијални процеси, како што се гледање видеа, филмови, фотографии и слики и слушање музика, но, како ова да не е доволно, ние исто така ќе имаме можност да снимајте ги нашите омилени емисии и серии за да ги играме во секое време.

Најновите верзии на овие нови уреди го надминуваат 500 GB меморија што ни дава библиотека на мултимедијални медиуми двојно поголема отколку кога започнаа со капацитет од 250GB. Вклучување на технологија DTT или декодер за дигитална телевизија значително го подобри искуството на гледај телевизија дома и направи смисла на зголемениот капацитет за складирање можност да ги снимиме нашите омилени серии или програми со висока резолуцијаДо сега брзината на пренос беше ограничена на пристаништето USB 2.0 преку кои можеме внесете ја целата мултимедијална содржина директно од нашиот компјутер, но со текот на времето се поврзува Rj45 мрежен кабел, особено забрзување на брзината на пренос.

Само една инстанца во овој момент нè поврза со забавата PC и беше врската како што беше направена од кабли, или опцијата за кабел rj45 или познатиот USB, но сè драстично се промени кога технологијата започна да се спроведува wifi, во еден момент само заради безжичен пренос на податоци, па дури и истовремено, треба да се напомене дека дотогаш најблиското нешто што дојде до безжичен трансфер во овие уреди беше поврзаноста Bluetooth со целосно занемарлива стапка на пренос во споредба со со доаѓањето на WiFi на овие компјутери.

Најважниот напредок беше можноста за направи преземања, искористува WiFi конекцијата на нашите филмови дури и сега во HD квалитет, што генерираше многу важно подобрување во форма на гледање филмови. преземања P2P и истовремено наскоро ќе ги натера производителите да размислуваат за поголем капацитет, бидејќи се проценува дека конвенционален хард диск, може да биде полн за само 3 месеци преземања. Друг важен детал што треба да се потенцира е директната врска со кабел DVI de видео-камери, што ќе ни олесни да ги преземаме домашните видеа. Во моментот „Мултимедијални хард дискови“ Тие се ефтина опција, со интересен предлог за разлика од нивните претходни конкуренти.

Цената од овие технолошки чуда на вообичаените страници за виртуелни шопинг нишало помеѓу 100 и до 500 долари, очигледно во зависност од неговите придобивки. Цената што ќе мора да платиме Ако сакаме да го пресечеме папокот со нашите компјутери и да седнеме и да се релаксираме неколку моменти во нашата дневна соба, далечински управувач во рака, за да уживаме добар филм во HD, видео од нашите одмори или само нашата омилена серија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gustavo dijo

  кои се брендовите и моделите на мултимедијални хард дискови

 2.   Алберто Фајардо dijo

  како да контактирате со провајдер на овие hdd мултимедијални уреди