Тие ја тужат мултинационалната Nike за користење пиратски софтвер

Тука никој не е поштеден. Дека тие фаќаат мултинационална компанија која спроведува фалсификување на своите производи низ целиот свет, користење на пиратски софтвер да се избегне плаќањето на соодветната лиценца се чини како шега дека во реалноста не е. Quest, компанијата што го тужеше Nike, е компанија која е посветена на создавање бази на податоци за нејзино управување во облакот и е насочена кон деловниот свет.

По спроведената ревизија, Quest може да провери како мултинационалната нелегално го користевте вашиот софтвер, користејќи генератори на лозинки кои циркулираат на Интернет и кои се достапни за секого. Иако компанијата lyубезно побара од Најк да ја регулира ситуацијата, тоа го одби. Решение: судска постапка.

Најк ги договори услугите на Quest во 2001 година и оттогаш, производителот на спортска облека и облека купува серија лиценци од компанијата за користење на нејзините услуги. Но, по извршената ревизија од компанијата, го откривам тоа голем број тимови тие користеа генератор на клучеви за да можат да ги активираат услугите што Quest им ги нуди на своите клиенти во облакот.

Во судскиот процес, Quest ја тужи Nike за повреда на правата на интелектуална сопственост покрај кршењето на договорот што го постигнаа во 2001 година кога започнаа да работат заедно. Како што се очекуваше, Quest не само што бара финансиска компензација, туку исто така бара сите компјутери кои имаат пиратска верзија на Quest, легално да ја стекнат својата лиценца.

Најк не даде коментар за ова прашањеВеројатно, тие ќе подготват изјава за да се обидат да објаснат како користат пиратски апликации, со што ќе промовираат пиратерија кога нивните производи се најфалсификувани во светот и секоја година трошат стотици милиони долари за да спречат копии на нивните производи. стигнуваат до пазарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.