НАСА има цврста цел да се врати на Месечината, иако сè уште не појаснуваат како ќе го сторат тоа

НАСА

Ивееме во време кога практично сите агенции ширум светот, дури и повремената приватна компанија, имаат намера не само од врати се на Месечината, но за да се постигне целта дека човечкото суштество патува на Марс. Додека хипотетичкото патување на Марс е сè уште далеку, работата за изнаоѓање на остварлив план со кој да се вратите на Месечината е веќе во тек.

Во овој момент, вистината е прилично впечатлива што на пример агенции како што се НАСАПред околу 50 години, тие знаеја како да го испратат човекот на Месечината и сега имаат толку многу проблеми. Во овој момент се чини интересно да се спомене дека, на пример, Google мораше да го откаже својот натпревар каде што се бараа одржливи проекти за да се натера човекот да се врати на Месечината, клучно е да се спомене дека натпреварот е откажан бидејќи никој не бил испратен проект што може да биде остварлив и не претставува проблеми, и покрај фактот дека наградата за победникот беше 30 милиони долари.

астронаут

И покрај нивното искуство во патувања на Месечината, НАСА не знае како да испрати еден од своите астронаути назад кон сателитот

Враќајќи се во НАСА, и покрај фактот дека сè укажува на тоа дека на среден рок конечно ќе можат да го одведат човекот на Месечината, вистината е дека сè уште не е објаснето како. Сето ова кога следната недела Вселенската агенција на Соединетите Држави мора присутни во вашето барање за понуди за 2019 година неговата идеја да го однесе човекот на Марс.

Идејата што очигледно ја имаат во НАСА за да можат да ги прошират своите буџети за следните години е дека, пред да ги однесат луѓето на Марс, агенцијата мора да натера еден од неговите астронаути повторно да стапне на Месечината. Вистинската намера на агенцијата е да воспостави нова вселенска станица во близина на Земјиниот сателит што може да послужи како шатл за идните мисии, намера што според аналитичарите ќе чини многу повеќе пари отколку што можеме да замислиме.

патување на Месечината

За извршување на оваа важна мисија, НАСА има морална и финансиска поддршка од претседателот на Соединетите држави.

Она што е многу точно е дека НАСА сега може да смета на нов и неочекуван сојузник, дури и пред само неколку месеци да беше оној што од година во година ги трошеше своите средства, сега се чини дека цврсто го поддржува. Како сигурни дека си замислувате дека ова не е никој друг туку Претседател на Соединетите државиНе ги криеше своите намери да ја врати својата земја во првите редови на вселенската трка, истата позиција за која другите сили како Кина и Индија се борат со сè поголема сила.

Без сомнение, се чини дека фактот дека претседателот на северноамериканската земја ги поддржува намерите на НАСА е клучен за Агенцијата да го постигне финансирање потребно за исполнување на вашите цели да се дојде до Месечината што е можно поскоро. Во моментов вистината е дека не е закажан датум за мисија во која човекот се враќа на Месечината, иако е време да се започне со сите подготовки за извршување на мисија што се чини се поблиску во светот. .

месечината

НАСА веќе не се натпреварува само во оваа жестока вселенска трка со други меѓународни агенции, туку и со приватен капитал

Уште еден од големите проблеми со кои НАСА мора да се соочи денес и што може да и го отежни да биде победник во оваа нова вселенска трка е тоа што буквално мора да се соочи различни приватни компании дека, очигледно и иако го немаат своето долгогодишно искуство, вистината е дека се чини дека на техничко и технолошко ниво тие можат да бидат уште подобро подготвени од агенцијата.

Вистина е дека некои од сите учесници во трката први ќе се вратат на Месечината и ќе стигнат до Марс ќе бидат победници, во моментов не знаеме кој иако вистината е дека благодарение на конкуренцијата помеѓу на сите нив ќе бидат инвестирани огромни суми пари кои ќе ги направат сите илузиите што ги имаат човечките суштества во врска со истражувањето на вселената може да се остварат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.