НАСА нè изненадува со библиотека полна со звуци, фотографии и видеа од вселената

НАСА

Ако некогаш сте биле curубопитни за сè што може да се види и чуе на безбедниот простор во која се наоѓала новата идеја НАСА Сметате дека е повеќе од интересно бидејќи денес тие најавија лансирање на нова платформа каде што секој може да види секаков вид мултимедијална содржина со звуци, фотографии и видеа од вселената.

Оваа нова платформа, крстена како Библиотека за слики и видео на НАСА Во основа тоа е пребарувач за слободен пристап кој ги обединува целата содржина на повеќе од 60 колекции на познатата вселенска агенција. Благодарение на оваа иницијатива, повеќе од 140.000 звуци, слики и видеа снимени практично од сите мисии извршени од НАСА се ставени на располагање на секој корисник.

Библиотека за слики и видео на НАСА, интересен пребарувач за слики, видеа и звук на американската вселенска агенција.

За да ја користите оваа страница, само треба да кликнете на ова линк што ќе ве однесе директно на главната страница на пребарувачот. Откако ќе дојдете таму, во случај да сакате да барате нешто особено, внесете клучни зборови (на англиски), проверете го полето или полињата со содржината што сакате да ја прегледате и кликнете на иконата за лупа.

Како детал, треба да се напомене дека овој пребарувач, освен што ви нуди многу интересна содржина, ви овозможува и тоа преземете фотографии од вселената во различни резолуции во зависност од вашите потреби. За да дознаете многу повеќе за сликата што ја гледате, НАСА вклучи низа мета-информации каде што можете да ја идентификувате мисијата што ја зеде сликата, датумот, околностите на фаќањето, па дури и EXIF ​​метаподатоците на оригиналот доколку се достапни .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.