НАСА најавува откривање на нова планета

НАСА

Само пред неколку дена беше нејзино НАСА оној што започна соопштение за печатот во кое објави дека имаат одлична вест да кажат. По неколку дена чекање, Вселенската агенција на Соединетите држави конечно објави ново соопштение каде открија дека откриле а осма планета орбитира околу Кеплер 90, starвезда многу слична на нашето сонце што се наоѓа на 2.545 светлосни години од Земјата.

Важноста на ова откритие, покрај тоа што знае дека Кеплер 90 има нова планета што кружи околу неа, се наоѓа во технологијата што се користи. Однапред, да ви кажам дека овој пат НАСА ги прецизираше соработка на Google, компанија што направи достапна платформа за вештачка интелигенција способни да ракуваат со милиони информативни податоци снимени од Вселенски телескоп Кеплер.

Кеплер

Гугл и НАСА покажуваат дека има многу тајни што треба да се откријат во илјадниците податоци создадени од вселенскиот телескоп Кеплер

Водејќи малку повеќе детали, кажете ви дека биле одговорните за создавањето на овој систем на вештачка интелигенција Кристофер Шалу, Виш инженер за софтвер во Google AI, Ендру Вандербург, постдокторски соработник од Центарот Саган на НАСА и астроном од Универзитетот во Тексас (Остин).

Постапката што се користи за развој на системот е машинско учење, поради што тимот успеа да научи компјутер да идентификува планети во податоците добиени од телескопот кога тој автоматски снима некаков вид сигнал поврзан со егзопланета, оние што се надвор од нашиот Сончев систем.

Благодарение на оваа макотрпна задача, вештачката интелигенција успеа да го лоцира она што е крстено Кеплер-90i, егзопланета која меѓу другото се издвојува по орбитирањето околу својата starвезда еднаш на секои 14,4 дена, има просечна температура на површината од околу 800 степени Фаренхајтови (околу 426.667 степени Целзиусови) или е директно 30% поголема од Земјата.

Како што коментира Пол Херц, сегашен директор на Одделот за астрофизика на НАСА во Вашингтон:

Како што очекувавме, има возбудливи откритија меѓу нашите архивирани податоци на Кеплер, чекајќи ја вистинската алатка или технологија за да ги откопаат.

Ова откритие покажува дека нашите податоци ќе бидат ризница за истражувачите во наредните години.

Благодарение на ова откритие, ресурсите ќе продолжат да се инвестираат во развој на вештачка интелигенција специјализирана за идентификација на нови планети

Несомнено се соочуваме со одлични вести бидејќи, и покрај фактот што е откриена нова егзопланета, вистината е дека очекувањата на почетокот не беа премногу добри, особено затоа што ова Не е прв пат да се користи вештачка интелигенција врз основа на податоците на Кеплер. Ова откритие покажува дека користењето нервни мрежи може да биде одлична алатка за астрономијата и науката воопшто.

Откако ќе биде можно да се демонстрира вредноста што оваа платформа може да ја има на илјадници складирани податоци од Кеплер, не е изненадувачки што тимот одговорен за развој на овој проект одлучи да ја искористи својата платформа за анализирајте ги информациите што НАСА ги има на повеќе од 150.000 XNUMX везди во процес кој, иако може да трае долго, може да ни донесе уште многу вакви изненадувања.

Не можеме да го изгубиме видот, според самата НАСА, дека ги има многу со поголема веројатност да најде живот во другите соларни системи отколку Кеплер-90. Дури и да е така, според тимот на истражувачи и инженери, станува збор за соларен систем кој е своевидна мини верзија на нашиот сопствен соларен систем затоа што има и мали планети во својот внатрешен дел и многу поголеми планети во неговиот надворешен дел. Вистинската разлика помеѓу нашиот сончев систем и Кеплер-90 е што последниот е многу покомпактен. бидејќи нејзината најоддалечена планета орбитира околу својата starвезда на далечина многу слична на онаа помеѓу Земјата и Сонцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)