НАСА објави дека огромни резерви на чист мраз штотуку се пронајдени на Марс

НАСА

Ако досега имаше многу компании кои се осмелуваа да откријат кога можат да стават човечко суштество на Марс, и покрај фактот дека требаше да се соочат со многу други прашања, како што се наоѓање на некој начин за да преживее на планетата, се чини дека на откритието што само го направија група истражувачи од НАСА, целото планирање на патувањето може да претрпи доста значајни измени.

Пред да продолжите да ви откривам дека во НАСА, како што е откриено, не е откриено ништо помалку од локализација на до осум региони на Марс каде се наоѓа големи пресеци на чист мраз. Несомнено е пресвртница повеќе од интересна што, од друга страна, ќе им даде многу крилја на сите оние луѓе кои се посветени на гледање заговори каде што сигурно ги нема.

Далеку од целата оваа полемика што сигурно ќе се генерира во различни медиуми, вистината е дека веста не е дека може да има мраз на Марс, нешто што многу истражувачи го зедоа здраво за готово. Најинтересниот дел од ова е кога НАСА ќе ни каже за постоењето на т.н.чист мраз', тоа е да се каже, вода со минерални својства.

леден марс

Одговорно лице за ова откритие е технологијата HiRISE опремена во комората на Орбитерот за извидување на Марс

Врз основа на изјавите и изјавата објавена од самата НАСА, се чини дека лицето одговорно за ова откритие е Орбитар за извидување на Марс благодарение на вашиот фотоапарат ЗДРАВЈЕ И тоа се случи додека еден дел од површината на Марс не е еродиран во средно-високите географски широчини, помеѓу 55 и 60 степени и на север и на југ од планетата, истата област каде што температурите се обично екстремно ниски, сè додека овие големи резерви откриен е чист мраз.

Како детал, да ти кажам дека ЗДРАВЈЕ o Експеримент за сликање со висока резолуција, е камера изградена од Ball Aerospace & Technologies Corp во соработка со лунарниот и планетарниот оддел на Универзитетот во Аризона. Во основа станува збор за телескоп од околу 65 килограми тежина чиј развој чинеше околу 40 милиони долари и што овозможува фотографирање со резолуција над 0 метри дозволувајќи им на научниците да разликуваат предмети со дијаметар од 1 метар.

Токму благодарение на оваа технологија, HiRISE буквално е каталогизирана како најголема камера што работи на меѓупланетарна мисија, можно е да се откријат овие ледени наслаги на Марс кои според пресметките на НАСА ги имаат длабочина од приближно еден метар во најтесните делови до 100 метри во најшироките области. За жал, не беше можно да се процени количината на мраз што постои на планетата, иако се верува дека оваа количина може да биде многу пообемна од она што се гледа на сликите.

  Марс

Сè уште ќе треба да почекаме многу години за да откриеме дали оваа вода може да ја консумираат луѓето

За НАСА, сега се отвора нова врата за истражување на Марс и има многу гласови кои, по ова откритие, се надеваат дека ќе се создаде мисија што е способна да извлече примерок од овој мраз за понатамошно истражување. Ова подразбира, како што сигурно размислувате, дека НАСА мора да најде начин да испрати ровер во овој регион, нешто што може да биде доста комплицирано бидејќи сите мисии, досега, слетаа во областа 'потопло„на планетата, односно на околу 30 степени од екваторот.

Како што можете да видите, претстои уште многу истражувања бидејќи сега не само што мора да се знаат други податоци, како што се нивната длабочина или состојба, туку и својства како што се нивото на чистота, минералите што ги содржи и, пред сè, ако можат да ги консумираат луѓето. Се надеваме дека во идните мисии на Марс, извршени и од НАСА и од други агенции, може да се испрати „ровер“ во оваа област на планетата и да ги разоткрие сите овие непознати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)