НАСА ќе се потпре на системите за вештачка интелигенција на Интел за истражување на вселената

НАСА

Еден од големите проблеми во кој обично имаат НАСА Во секоја од мисиите што ги започнале, според нивните сопствени истражувачи, тие ја имаат во огромна количина на податоци кои обично собираат од нив, податоци што пред да се складираат и подоцна да бидат прикажани на јавноста мора внимателно да се анализира вистински да се утврди кои се највредни за идните мисии.

Оваа работа е една од најтешките во однос на која било мисија, дури и повеќе со текот на годините, каде мисиите обично се опремени со секаков вид технологија дизајнирана да собира различни податоци што подоцна се испраќаат на Земјата за анализа. Како детал, да ви кажам дека, за да ја анализираат целата оваа огромна количина на податоци, инженерите на НАСА треба да ги посветат неколку денови во оваа огромна работа.

Луна

НАСА најавува дека ќе ги користат системите за вештачка интелигенција на Интел во анализата на податоците што доаѓаат од сите нивни вселенски мисии

Токму и за да се подобри оваа анализа на сите податоци што стигнуваат до Земјата од различни мисии, НАСА одлучи да отвори А. програма за соработка со Intel да ги користат нивните системи за вештачка интелигенција. Поточно и како што е откриено, компанијата ќе соработува со НАСА Нервана, компанија специјализирана за задачи за машинско учење што ги купи Интел во 2016 година.

Важна точка што треба да се има предвид е дека оваа соработка не е ништо ново, бидејќи, во тоа време, НАСА имаше можност да ги тестира сите придобивки од софтверот создаден од момците од Нервана во настан организиран од самата северноамериканска вселенска агенција каде имаше за цел сите овие типови компании да демонстрираат за што е способен нивниот софтвер и како можат да им помогнат на своите специјалисти во престижната агенција во обновување и анализа на податоците.

Длабоко учење

Софтверот Нервана успева да ги анализира податоците од мисиите на НАСА за рекордно време

По овие тестови, НАСА одлучи да започне една од технологиите развиени од Нервана, компанија која, се сеќаваме, беше купена пред неколку месеци од Интел. Пример за употреба на оваа технологија, како што е откриено од самата Северноамериканска вселенска агенција, имаме во анализа на повеќе од 200 терабајти податоци Со кој беше можно да се создаде на целосно автономен начин 3Д цртеж на Месечината преку сликите собрани од сателит.

Покрај оваа интересна работа, софтверот ставен на тест успеа да генерира низа од специфични мапи на половите на Месечината Каде, и покрај тешкотиите, беше можно да се претстават кратерите на истата, дури и оние лоцирани во најобилната и помалку достапна област на вездата.

Како детал, како што е коментиран од самата НАСА, треба да се забележи дека се чини дека на работниот тим може да бидат потребни само неколку недели за да се развие кохезивна мапа на дел од Месечината, додека, благодарение на употребата на овој вид вештачка интелигенција софтвер, оваа работа може да се заврши во рекордно време со a Точност од 98%.

Интел

НАСА ќе има целосен пристап до софтвер развиен од Интел

Врз основа на соопштението објавено од Интел, во кое се упатува на тоа како НАСА има целосен пристап до својата технологија, ни е кажано за софтверот развиен во тоа време од Нервана и неговите предности во однос на употребата за вселенската индустрија:

Тимот покажа дека длабокото учење може да ги постигне истите резултати како експерт за луѓе со огромна подобрена брзина, што сугерира дека деталните мапи на сите карпести објекти во Сончевиот систем може да се автоматизираат со употреба на техники за длабоко учење.

Intel Nervana е специјално дизајниран да им овозможи на истражувачите и научниците за податоци да користат вештачка интелигенција за да решат некои од најголемите предизвици во светот и е идеална за проблем како забрзување на патувањето во вселената.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.