Научниците од ЦЕРН откриваат што е антиматерија во боја

антиматерија на церни

Само кога нашата ityубопитност нè наведува да се обидеме да ги разбереме и пред сè да ги разбереме сите оние научни трудови што го привлекуваат нашето внимание, ние почнуваме да читаме за доста револуционерни концепти како што се античестички, антиматерија ... кои, и покрај фактот дека нивното име може да биде помалку или повеќе познато, вистината е дека не го знаеме неговото значење во целост.

Денес е време да се запознаат малку подобро сите овие термини. Сигурно ако некој ви предложи да нацртате каква е антиматеријата, давајќи боја, вашиот облог ќе биде да нацртате некаква црна точка, нешто логично од друга страна, уште повеќе ако го земеме предвид првичното незнаење за овој вид на поле. Сега и благодарение на ЦЕРН, на Европската организација за нуклеарно истражување, ние точно ја знаеме бојата на овој материјал.

Што е тоа со антиматерија, антихидроген и други поими?

За да го разберете концептот на антиматерија малку подобро, би сакал да ви дадам многу едноставен пример за кој се надевам дека е лесен за разбирање. Во основа во природата има различни елементи како што се водородна честичка или електрон. Сите овие елементи на природата, пак, имаат еден вид близнак, античестичка со спротивен електричен полнеж. Во специфичниот случај на електронот, неговата античестица ќе биде антиелектрон или позитрон, додека, во случај на водород, неговата античестичка ќе биде антихидроген.

Ако одиме чекор подалеку, ќе откриеме дека кога ќе се соберат неколку античестички тие го формираат она што се нарекува антиматерија. Во овој момент би сакал да ви кажам дека, и покрај терминот, вистината е дека не зборуваме за ништо друго освен за материјата, со исклучок дека антиматеријата има спротивен полнеж од она што го знаеме. Она што е вистина е дека, Ако се сретнат честичка од материјата и една од антиматеријата, општо и според физиката, тие се уништуваат едни со други и стануваат високоенергетски фотони.

церна

На групата АЛФА во ЦЕРН и е наложено да ја открие бојата на антиматеријата

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што е откриено преку официјален документ, беше Тим на ЦЕРН АЛФА, кој во моментов работи на проект во кој тие се посветени на создавање антиматерија, поточно антихидрогенски честички за наоѓање на границите на физиката, кои успеаја со голема прецизност да ја откријат бојата на антиматеријата.

Поточно и во нивниот последен експеримент тие го постигнаа измерете ја бојата на антиматеријата со точност од 12 децимални места. Како што открија одговорните за тимот, вистината е дека експериментот е класифициран како успешен иако научниците, очигледно, велат дека се малку разочарани затоа што не го пронашле она што навистина го барале.

оддел за алфа

Како успеале да ја измерат бојата на антиматеријата во ЦЕРН?

За спроведување на овој експеримент, како што официјално е соопштено, тимот на ЦЕРН АЛФА има создаде антихидроген со мешање на позитрони и антипротони добиени со антипротонскиот децелератор ги имаат во центарот. Откако ќе се заврши овој чекор, тимот постигна заробете антихидроген во магнетна стапица, еднаш стабилизиран, а. ласерски зрак за мерење на неговиот спектар на бои со прецизност што досега не била постигната.

Очигледно и како што е објавено од тимот одговорен за спроведување на овој експеримент, резултатот од експериментот бил разочарувачки затоа што добиениот спектар на бои е ист како оној на водородот. Во овој момент, треба да се забележи дека научниците се надеваа дека ќе најдат мала варијација што ќе им овозможи да се фокусираат на нови патишта за истражување со цел да откријат зошто денес има многу повеќе честички на материјата во универзумот отколку антиматеријата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.