Научниците успеваат да складираат 215 петабајти во грам ДНК

ДНК

Многумина се тимови на научници кои продолжуваат да работат на развој на нова платформа за складирање што ќе ни овозможи многу поголем капацитет. Една од најголемите можности е да се користи ДНК за складирање на големи количини на податоци и сега тим на истражувачи од Универзитет Колумбија, како што е објавено во Sciece, се чини дека направи многу важен чекор.

Се чини дека успешен дизајн, имплементација и тестирање на А. нов алгоритам способен да пренесува видео во живо на мобилни телефони искористувајќи ги сите можности што ги нуди складирањето во АДН денес, систем што, многу инженери не се двоумат да го опишат како речиси совршен систем за складирање.

Оваа нова методологија овозможува складирање до 1,6 бита во секоја азотна база на ДНК.

Со цел да се спроведе овој проект, тимот ги претвора бинарните податоци во азотни бази за подоцна да може да ги прочита овие бази користејќи го алгоритмот на Fountaine Code. Благодарение на оваа техника, за момент, до 1,6 бита на секоја азотна основа, износ што е многу поголем од сите претходни методологии и е многу близу до теоретската граница од 1,8 бита.

Ако ги ставиме сите овие податоци во перспектива и обрнеме внимание на пресметките на истражувачите одговорни за проектот, ќе откриеме дека овој проект е способен да зачува ништо помалку од 215 петабајти во секој грам ДНК Така, така е идентификувано, ќе се соочиме со најгустиот медиум за складирање направен од човекот.

Во изјавите на Јанив Ерлих, професор по компјутерски науки на Универзитетот Колумбија и коавтор на проектот:

ДНК не се деградира со текот на времето како касети или ЦД-а, за возврат нема да застари бидејќи, ако се случи, ќе имаме многу големи проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.