Најдобри апликации за пораки, алтернативи на iMessage, за корисниците на iOS

iMessage-alternatives-iOS

BackBerry Messenger (BBM) е една од главните причини што луѓето сè уште се држат до уредите BlackBerry. Apple го виде овој тренд пред некое време и го лансираше iMessage како дел од iOS 5 во 2011 година. Скоро точно како BBM, тој е ексклузивен само за iOS и OS X. Одлично е ако имате многу пријатели кои поседуваат iPhone, iPad или iPod, но во спротивно е многу ограничено. Во продолжение, ќе разговараме за некои од најмоќните и најпопуларните алтернативни платформи iMessage за корисниците на iOS, така што тие можат бесплатно да комуницираат со своите пријатели Android, Windows Phone, Symbian и BlackBerry.

WhatsApp

WhatsApp направи бесплатно испраќање пораки, текст базиран на Интернет, направен од Skype VoIP. Според една проценка, WhatsApp и слични бесплатни текстуални услуги предизвикаа изгубени приходи од над 17 милијарди долари за безжичните оператори ширум светот.

Доаѓа со многу од карактеристиките што би ги очекувале од силна апликација за пораки: можете да испраќате / примате неограничен број на стандардни текстови, вашата географска локација, фотографии, видеа, аудио клипови на една личност или поголема група на луѓе.

WhatsApp е официјално достапен на iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, Symbian и Series 40, со неофицијални порти достапни за заборавените платформи како MeeGo и Maemo. Неговата цена е 0,99 УСД однапред на iOS, но корисниците на други платформи можат да ја добијат бесплатно првата година, по што треба да плаќаат 0.99 УСД годишно за да ја користат услугата.

Забележете дека WhatsApp за iOS оди од време на време бесплатно, па дури и ако не е во моментов, можеби ќе сакате да внимавате на тоа (особено за време на празниците).

Преземете WhatsApp за iOS

Viber

Viber е лесно меѓу првите 3 апликации за VoIP за мобилни платформи со над 140 милиони активни корисници. Доаѓа со сите карактеристики на WhatsApp: пораки, групен разговор, испраќање / примање неограничени фотографии, локација, плус овозможува бесплатно повик од Viber до Viber. Работи на iOS, Android, Windows Phone, со неколку одлики за пораки достапни само на други платформи како BlackBerry OS, Symbian и Bada OS.

Бесплатно е, брзо е и, за оние кои претпочитаат да се јавуваат, има исклучителен квалитет на глас дури и преку побавни врски. Силно се препорачува!

Преземете Viber за iOS

Samsung ChatON

Тие го лансираа ChatON на почетокот на оваа година со неколку дополнителни одлики за пораки, недостапни за други услуги, како што е во можност да испраќате / примате рачно исцртани пораки, анимации, информации за контакт, записи во календарот, можност за класифицирање на луѓето од вашата список заснован на тоа колку редовно комуницирате со нив, па дури и пишувајте на профилот на другите луѓе со употреба на „Бади кажуваат“. Важна, многу важна карактеристика што го разликува ChatON од другите апликации за пораки е можноста да ја користите услугата од вашиот прелистувач, така што во суштина ги поддржува сите десктоп и мобилни платформи со способен прелистувач.

И покрај толку голема поддршка на платформата, тоа е далеку од WhatsApp и Viber во однос на регистрираните и активните корисници. Треба да проверите дали работи добро, сепак. Можеби вашиот круг на пријатели го користи ChatON.

Преземете ChatON за iOS

Фејсбук Messenger

Во врска со гореспоменатите услуги за испраќање пораки, редовно наидуваме на ситуации кога некој сака да стапи во контакт нема паметен телефон или едноставно не се пријавил за таа одредена услуга.

Ова не е случај со Фејсбук. Извонредно ретко се случува да сретнам личност која деновиве нема сметка на Фејсбук. Комбинирајте уште 1 милијарда регистрирани корисници на Фејсбук со моќни, природни апликации на iOS, Android, Windows Phone и ја добивате најпопуларната платформа за пораки во светот.

Фејсбук има апликација „Месенџер“ за iOS, Android, BlackBerry и Windows која се фокусира на испраќање и примање приватни пораки. Можете да разговарате, испраќате / примате фотографии и информации за локација со едно лице истовремено или во многу големи групи, доколку сакате.

Во неодамна објавеното ажурирање, Messenger ја отстрани обврската да мора да се најавува на вашата сметка на Facebook за да ја користите услугата. Сега можете да се регистрирате користејќи го само вашиот мобилен телефонски број, исто како и Viber и WhatsApp.

Ако Messenger не е достапен за вашата платформа, секогаш можете да испраќате или примате пораки преку мајчината апликација Facebook или преку веб-страницата за мобилни телефони.

Преземете го Facebook Messenger за iOS

КИК Менссенгер

КИК е друга популарна бесплатна апликација за испраќање пораки која работи на iOS, Android, Windows Phone, Symbian и BlackBerry OS. Уште еднаш, имате споделување од еден до групен разговор, фотографии и говорни клипови заедно со посебна опција наречена картичка Кик. Картичките се достапни за многу различни услуги, како што се YouTube, Bing Image Search што ви овозможува да ја користите услугата за брзо споделување содржина без да мора да ја напуштите апликацијата.

За разлика од другите услуги, од вас се бара да се регистрирате на традиционален начин, принудувајќи да користите корисничко име наместо телефонски број.

Она што ми се допаѓа кај КИК е колку убаво изгледа и колку е лесно да се користи во споредба со другите. Во моментов, има повеќе од 30 милиони регистрирани корисници.

Преземете го КИК Месинџер за iOS


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Anon1 dijo

    Ја прескокнавте ЛИНИЈАТА! Алтернатива со голема популарност во последната година.