Неверојатни колекции за игри и соби

колекција-лудило-1

Нема сомнение дека во моментов игра Тие се целосно интегрирани во секојдневниот живот на општеството и нивниот имиџ, сега како форма на масовно слободно време, е далеку од оние денови кога профилот на гејмерот беше дискриминиран и поврзан со сомнителни навики. Во овие времиња, воопшто не е чудно да се види како дедо си игра со внукот или татко како ги учи своите потомци на оние стари виртуелни универзуми со кои пораснал.

Токму некои од оние кои живееле со поголема страст минатото златно време, ги имаат во своите домови автентични музеи на видеоигриКолекции кои вредат по својата тежина во злато за овие носталгични обожаватели, и иако е вистина, тие можат да имаат и проценка од стотици илјади евра во најне изненадувачките случаи.

Снимката со која ја отворивме оваа објава доаѓа од приватна колекција што ја има повеќе од 50 конзоли од производители како Нинтендо, Сега, Сони, Мајкрософт o Atariдодека софтверската библиотека надминува 5.700 игри: 835 за NES, 744 за Super Nintendo, 319 за Nintendo 64, 784 за GameCube, 102 за Wii, 9 за Wii U, 15 за Виртуелно момче, 511 за игра момче, 445 за боја на игра, 285 за игра момче напред 67 од Nintendo DS, 24 од Nintendo 3DS, 115 од Master System, 492 од Mega Drive, 31 од Mega Drive 32X, 50 од Mega CD, 38 од Sega Saturn, 30 од Dreamcast, 232 од Game Gear, 206 од Atari 2600. .. Без сомнение, рај за гејмерот кој живеел низ златното доба на видео игри од 80-тите и 90-тите години.

Иако е поспектакуларна следната колекција на видео игри, признаена со награда Гинисов рекорд и тоа беше продадено за неверојатна 750.000 XNUMX УСД:

Изненаден? Фотографијата што ќе ја видите под овие редови е исто така една од најневеројатните погледи досега, бидејќи имала апсолутно сите игри објавени за различни системи на Nintendo, од митскиот НСВ 8-битни, дури и погрешно разбрани Игра Коцка -око, 320 запечатени комплети-, без да оставам патем необичности како 64DD. Исто така, тој исто така имаше стотици и стотици други наслови за конзоли Сега o НЕЦ, сè уште со запишани. Цената? Оваа сензационална и уникатна компилација беше продадена на eBay преку понуда, додека нејзината почетна цена беше скоро 1 милион евра.

милиони колекција

Друг впечатлив случај е оној на Аханс 76, гејмер кој успеа да ги собере сите игри на PlayStation 2, сметајќи ја секоја копија со нејзините оригинален печат, и покрај тоа, овој колекционер постави барање копиите од игрите прво издание, односно нема верзии на опсегот Платина или слично - попусти на реизданија што излегоа само во тие формати, како на пр Silent Hill 2 Director's Cut-. Аханс 76 успеа да добие повеќе 1.850 наслови, посетувајќи продавници во ликвидација и нуркајќи низ аукциските портали, додека тој мораше да се бори да најде неколку игри во државата што му беше потребна: Волшебник: Приказна за напуштената земја беше оној што вклучуваше најголем финансиски напор, мораше да плати до САД долар 300 за недопрена копија - тој веќе имаше уште четири, но кориците беа оштетени.

ahans76 ps2

Многумина од нас би сакале да имаат дури и дел од овие колекции од соништата. И, тоа е дека собирањето е активност што бара многу време, трпеливост, а особено пари: некои касети можат да се тргуваат по забранети цени за повеќето смртници, како на пример во случајот со Нинтендо кампус предизвик o Светско првенство во Нинтендо, кои доаѓаат да се движат по бројки помеѓу 12.000 и 20.000 евра.

NWC Grey Lifestyleивотниот стил на гејмерите се вкорени во општеството: само треба да се види ширењето на изложби, тематски барови или клубови, па дури и прибор дизајниран специјално за овој профил на потрошувач. Некои простории за гејмери ​​се автентични простории за соништа, каде што колекциите игри и конзоли се обликуваат во најоригиналните украси, инспирирани од универзумите и омилените ликови на многу играчи.

магаре-конг-класична-игра-соба Секако, меѓу овој мебел, покрај тоа што има презентација што ги раздвојува вилиците пред гостите, погодно е и да имате добра гејмер стол, од кои има многу сорти за продажба и кои се основен услов да се издржат долгите часови на сесии. Некои одат подалеку и директно ја претвораат дневната соба или нивната просторија за игри во нервниот центар на нивниот дом: доволно е да имате удобни кревети од софа, идеални за секоја ситуација, од игри со пријатели, до уживање во маратонски игри со уживање во максимална удобност. И, ако не сте многу склони кон визуелно впечатливи украси, не грижете се, тука се и минималистичките опции кои можат да бидат елегантни додека ја искажувате вашата страст.

кревет со софа Марио Брос


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.