Нетфликс ќе ви плати доколку најдете грешки на неговата платформа

нетфликс стапки Божиќ декември 2017 година

Повеќето технолошки компании денес имаат програми за награди. Благодарение на овие програми, корисниците кои наоѓаат недостатоци во нивната платформа, генерално, во безбедноста, ќе добијат парична награда. Нетфликс беше една од ретките што немаше таков систем. Иако ова ќе се промени, бидејќи тие веќе ја објавија својата програма „Голем Баунти“.

Ова е програма според која Нетфликс сака корисниците да најдат грешки. Затоа, ако сте први што откриле грешка на платформата, тие ќе ви дадат награда. Иако, тоа е нешто специјална програма. Бидејќи инженерите на компанијата ќе одлучат дали има награда или не.

Компанијата пред две години спроведе програма за Биг Баунти. Иако овој пат беше нешто поинаква програма, бидејќи беше приватна. Значи, тоа беше достапно само за 100 истражувачи што самата компанија ги избра. Оваа програма беше затворена со награда од 15.000 УСДНо, никогаш не се знаело кој ги зел парите.

Слика на логото на Нетфликс

Овој пат Нетфликс обложува на отворена програма за награди. Така, сите корисници можат да бараат грешки на платформата и да ги пријавуваат во компанијата. Потоа, инженерскиот тим ќе го анализира неуспехот што е пријавен и ќе одлучи дали корисникот добива или не награда за тоа.

Нетфликс го прави ова, бидејќи според коментарите на компанијата, неговите инженери имаат одлично степен на автономија за безбедноста на вашите производи и слобода да донесувате одлуки за наградите на побрз начин. Бидејќи тие знаат подобро кои се посериозни неуспеси. Значи, се чини дека тие бараат да го насочат процесот.

Покрај тоа, компанијата го коментираше тоа Прилозите ќе бидат внесени во Куќата на славните на безбедносните истражувачи кога корисникот ќе стане првиот што ќе пријави проблем. Тие исто така ќе ја добијат својата награда. Што мислите за оваа програма за награди?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)