Нетфликс ќе ја подобри родителската контрола на неговата содржина

нетфликс стапки Божиќ декември 2017 година

Дали сте корисник на Нетфликс и имате деца дома? Оваа информација сигурно ќе ве интересира. И, тоа е дека може да биде успешно да се задржи исцрпната контрола врз она што го трошат малите во куќата преку услуги како што е „Нетфликс“. И компанијата знае дека родителите - ние сме - загрижени за ова прашање. Затоа, само што објавивте најава за следните неколку месеци: ќе понуди алатки за подобра родителска контрола.

Како што објави самиот Нетфликс преку блогот на својата компанија, во наредните месеци ќе воведе промени во родителските контроли на услугата за видео на барање (VBD) или видео на барање (VOD). Тие се свесни дека нивниот каталог е обемен и имаат серии и филмови за сите вкусови и возрасти. Но, тие претпочитаат родителите сами да го преземат контролата над ова и да бидат тие што ги поставуваат границите.

Нетфликс ја подобри родителската контрола

Нетфликс го коментира своето официјално соопштение: „Ние разбираме дека секое семејство е свет и дека и самите родители се разликуваат во однос на тоа што сметаат дека е соодветно за секоја возраст“. И не грешат. Од тогаш Може да се воспостави ПИН-код за оние содржини што не спаѓаат во границата на возрасната класификација. Ова може да биде:

 • G: мали деца до 9 години
 • PG: мали деца од 10 до 12 години
 • PG-13: деца на возраст од 13 до 16 години
 • R: адолесценти до 17 години
 • PG-17: сите други возрасти од полнолетство

Но, тука не е сè. А, мерките што ги размислува Нетфликс одат чекор подалеку. Зошто? Па затоа исто така дозволете им на родителите да постават бариери и родителски контроли за специфична содржина; Со други зборови, ако сметате дека одредена серија или филмови не се соодветни за вашите синови или ќерки, сега треба само да отидете на таа алатка, да го внесете насловот на содржината и да ја означите како несоодветна. Паметен Сепак, нема специфичен датум за нејзино спроведување: тој ќе ги достигне сите уреди што се компатибилни со Нетфликс и сите меѓународни пазари во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->