Nokia ќе се врати во светот на телефонијата преку влезната врата

nokia-d1c-render-бело

Разговаравме многу месеци за можноста за враќање на Nokia во светот на телефонијата. Повеќето гласини посочуваа дека компанијата ќе го стори тоа преку мала врата, лансирање терминали со многу фер спецификации малку по малку, да се обидеме да направиме јајце во телефонијата со низок среден опсег, но се чини дека Nokia не сака да влегува преку малата врата, туку преку големата врата и со стил, лансирајќи терминали од висока класа до се натпреваруваат со семоќните Самсунг и Сони, што може да биде многу штетна грешка за финскиот бренд.

И велам дека можеби е грешка затоа што најјасен пример што го имаме со канадската фирма BlackBerry. BlackBerry го лансираше својот прв терминал за Android со моделот Priv, врвен уред со цена што многу малкумина беа подготвени да ја платат и покрај фактот што компанијата патуваше многу низ светот на телефонијата и беше пионер во своето време. Други случаи на компании кои се обиделе да се натпреваруваат со високата класа, но без да бидат новодојденци и кои се обиделе без успех се LG со G5 и Sony со Z5.

Според момците од Android Soul, новите терминали што Nokia ќе ги претстави на MWC во Барселона, што ќе се одржат во февруари следната година, ќе имаат 5,2 и 5,5-инчни екрани, за да ја задоволат сегашната побарувачка на пазарот. Покрај овие екрани би имал резолуција QuadHD (2K) и ќе управува со Snapdragon 820, процесор кој е практично една година на пазарот, можеби со идеја да ги намали трошоците и да понуди терминал со добри карактеристики по добра цена.

Што се однесува до дизајнот, новите модели на Nokia ќе имаат метална завршница и ќе бидат сертифицирани со IP67. Повторно и како најновите модели што финската компанија ги лансираше на пазарот пред да исчезнат, Нокиа се обложува на Карл Цајс. Во моментов тие не се ништо повеќе од гласини, гласини што ќе бидат откриени на презентацијата на Nokia на MWC.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.