Што е реновиран паметен телефон и каде да се купи безбедно?

Smartphones

Ако барате нов паметен телефон, но буџетот не ви е преголем, денес ќе ви кажам што реновиран паметен телефон и каде безбедно да го купите. Ако сакате да купите нов мобилен уред, но не сте подготвени да потрошите премногу пари, можеби одлична опција е да набавите еден од овие терминали, што ќе можеме да го најдеме секој пат на поголем број места и со уверување дека нема да останеме ниту еден уред по неколку дена.

Сигурно многумина од вас нема да знаат за што зборуваме, но не грижете се дека првото нешто што ќе ви го кажеме е што е реновиран паметен телефон. Ако веќе знаете што значи да се купи терминал од ваков тип, можете да го прескокнете објаснувањето, иако моја препорака е да ја прочитате целата статија затоа што Со ремонтирани производи, работите обично се земаат здраво за готово, што подоцна не се такви.

Што е смартфон со реновирање?

Објаснувањето да се разбере што е реновиран паметен телефон е прилично едноставно и е тоа ова е уред што го отворил купувачот, понекогаш дури и без да го користи, а потоа го вратил. Исто така се нарекува ремонтиран паметен телефон на оној што е отворен во продавницата, без да се користи.

Galaxy s7 edge

Некои од овие мобилни уреди се користат неколку дена и потоа се вратени од нивниот купувач, во роковите дозволени со закон. Кај повеќето од овие уреди не наоѓаме никаков дефект или функционален проблем, иако е многу вообичаено кутијата да не е во добра состојба, иако ако цената значително се намали, нема да се грижиме за кутијата.

Обновените паметни телефони во многу случаи имаат иста гаранција како и новиот паметен телефонИако треба да обрнете големо внимание на проблемите со гаранцијата, бидејќи некои продавници кои нудат ваков тип на уреди ја ограничуваат гаранцијата на само 6 месеци.

Препорачани места за купување на обновен паметен телефон

Јаболко

Во моментов, огромен број продавници, физички и виртуелни, продаваат ремонтирани паметни телефони, иако ние ќе ви покажеме некои од најпознатите страници и каде ќе најдете добри понуди за стекнување терминал со повеќе од интересна цена, а исто така и сигурноста што ја дава продавница со голема репутација или слава.

 • ФНАЦ. Во случај на француската продавница, тие продаваат ремонтирани паметни телефони и многу други уреди, и преку нивната официјална веб-страница и во физички продавници каде што ќе најдете сочни понуди.
 • Компоненти за компјутер. Една од најпознатите продавници на Интернет, која не само што продава компјутери, туку и многу други работи.
 • Амазон. Компанијата основана од ffеф Безос е еден од најголемите бранители на ремонтирани уреди и производи и преку својата веб-страница нуди огромен број на смартфони и други уреди со најпрактична опрема од најинтересните, со гаранцијата што ја нуди Амазон и со цени колку е поинтересна.
 • Телефонската куќа. Дилер за мобилни телефони нуди обновени паметни телефони по најдобра цена и со најдобри гаранции.
 • Јаболко. Компанијата предводена од Тим Кук ни нуди и реновирани паметни телефони и многу други уреди кои можеме да ги купиме со целосна доверба и по намалени цени.

Покрај овие, има и многу други продавници каде што можете да го купите вашиот ремонтиран smarthone. Како последна препорака, можам исто така да ви кажам дека различните оператори на мобилни телефони нудат ваков тип на терминал, преку својата веб-страница, иако повеќето од нив ги крстија како километар 0.

Мерки на претпазливост што треба да ги земете предвид пред да купите

Како скоро секогаш кога купувате кој било вид мобилен уред, мора да следите низа мерки на претпазливост пред да започнете со извршување на уплатата. На пример Ние секогаш мора да се обидеме да набавиме каков било производ или уред во популарните продавници што ни нудат доверба. Купувањето на непознато место, со речиси никаква популарност и за кое немаме никаква референца, може да значи дека кога имаме проблем, остануваме без вистинското решение.

Друга важна работа е нека не ве залажува во кое било време, и тоа е дека дури и да е реновиран паметен телефон, нема да можеме да набавиме, на пример, Galaxy S7 edge за 120 евра. Ако наидете на ваков случај, секогаш бидете сомнителни бидејќи е повеќе од можно тие да се обидат да ви продадат реплика, а не реновиран производ.

Еве неколку индикации што треба да се појават на кој било обновен производ или уред;

 • Детален опис на производот, со можни дефекти што ќе ги најдеме и во кутијата и во производот.
 • Секогаш барајте ја законската фактура. Секој паметен телефон, обновен или не, се продава со фактура.
 • Ако го купите преку Интернет, секогаш користете безбедна платформа за плаќање.

Општо, како и со скоро секое купување што ќе го направите, треба да користите здрав разум и многу малку да се потпирате на изгледот, проверувајќи ги сите детали и карактеристики на кој било продавач или паметен телефон што ќе го купите.

Мислење слободно

Да бидам искрен, реновираните производи никогаш не го привлекоа моето внимание, бидејќи никогаш не ја знаете употребата што можеби им ја дал претходниот корисник, иако како што веќе знаеме, во некои случаи уредите никогаш не биле користени. Покрај тоа, во многу наврати разликата во цената е мала, па затоа претпочитам да се одлучам за набавка на нови и не реновирани производи.

Да, од време на време купив реновиран производ, како што е лаптопот од кој пишувам, а резултатот беше сензационален. Во случајот на мојот компјутер, го купив на FNAC заштедувајќи ми 200 евра и добивајќи ја истата гаранција како да е нов уред. Скоро четири години подоцна, тој продолжува да функционира совршено и покрај „трската“ што му ја давам ден за ден.

Дали некогаш сте купиле реновиран паметен телефон или друг производ?. Кажете ни за вашето искуство во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни. Покрај тоа, ние ќе ви бидеме многу благодарни доколку ни дадете препорака за набавка на ваков тип на уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Купив реновиран iPhone 6 на oportunidadestic.com и сè е совршено и одлично. Силно се препорачува.

  1.    Виламандос dijo

   Ви благодарам многу за препораката Хавиер, се пријавивме

 2.   Хари dijo

  Купив Samsung Galaxy S5 Active и S6 Active, тие дојдоа без кутија и рачно, но уредите работат совршено и заштедив над 100 УСД на секој.

  1.    Виламандос dijo

   Здраво, Енрике!

   Недостатокот на кутија или упатство за употреба е многу чест, но заштедете 100 долари кому му требаат, нели?

   Честитки!

 3.   Хари dijo

  Обновениот Амазон остава многу да се посака ... тие ви ги враќаат парите без проблеми, но состојбата на производот е прашање на среќа ... тие не го прегледуваат и може да дојде во каква било состојба.