Ова се паметните телефони каде WhatsApp ќе престане да работи на 31 декември

WhatsApp

На 2016-та година и преостануваат само неколку дена, а крајот на оваа година исто така може да го забрза работниот век на вашиот мобилен уред, во кој тој може да престане да работи WhatsApp, најкористената апликација за размена на пораки ширум светот и која секој ден или скоро сите ја користиме за да комуницираме со своите пријатели или семејство.

Минатиот февруари WhatsApp објавено официјално преку неговиот блог список на паметни телефони на кои апликацијата неизбежно ќе престане да работи. Така што ова не ве фаќа со променетиот чекор и без, на пример, да можете да испраќате типични пораки со честитки за новата година, Денес ви ги покажуваме паметните телефони на кои WhatsApp ќе престане да работи.

Ако вашиот мобилен уред е меѓу оние што WhatsApp неизбежно ќе престане да работи, тој ќе се исклучи од серверите на апликацијата за инстант пораки, така што нема да можете да испраќате или примате пораки. Она што на почетокот, уште во месец февруари, може да изгледа како шега, тоа воопшто не е, затоа бидете подготвени и преземете нешто пред да останете без WhatsApp.

Во моментот WhatsApp не даде конкретни датуми кога ќе ги исклучи паметните телефони што ги стави на својата црна листа, но сè укажува на тоа дека тоа може да биде со промена на годината, иако да, официјалните информации зборуваат за „помеѓу крајот на 2016 година и почетокот на 2017 година“.

Паметни телефони кои нема да можат да користат WhatsApp

Андроид 2.2

Тука ви го покажуваме паметни телефони кои повеќе нема да можат да користат WhatsApp, во зависност од оперативниот систем што го користат;

 • Андроид 2.1 и Андроид 2.2
 • Windows Телефон 7
 • iPhone 3GS и iOS 6

Во оваа листа има две верзии на Android, кои практично немаат присуство на пазарот, една од Windows Phone која исто така е многу малку присутна на пазарот. Покрај тоа, се појавува и iPhone 3GS на Apple, терминал што тешко се гледа во рацете на кој било корисник, а исто така е и шестата верзија на iOS што сè уште има мал удел на пазарот.

Следните оперативни системи беа исто така на првичната листа;

 • BlackBerry OS и BlackBerry 10
 • Nokia S40
 • Nokia Symbian S60

Сепак конечно WhatsApp одлучи да ја продолжи поддршката за овие оперативни системи до јуни 2017 година, кога дефинитивно ќе престанат да можат да ја користат апликацијата за размена на инстант пораки, сопственост на Фејсбук. Овие 3 случаи се донекаде посебни, така што тие добија проширување што многу корисници и некоја друга компанија ќе го ценат многу.

И покрај тоа што може да изгледа, сè уште има милиони мобилни уреди низ целиот свет кои користат оперативни системи обележани со апликацијата за размена на пораки и кои нема да можат да испраќаат или примаат пораки во наредните денови.

Обновете го вашиот паметен телефон сега, ако сакате да продолжите да користите WhatsApp

WhatsApp

Причините наведени од WhatsApp да престанат да нудат можност за користење апликација за размена на инстант пораки не се премногу, иако некои одговорни лица потврдија дека старите терминали „Тие не нудат вид на можности што ни се потребни за да ги прошириме можностите на WhatsApp во иднина..

Ако сакате да продолжите да користите WhatsApp на вашиот мобилен уред, прво треба да направите ако можете да ја ажурирате верзијата на вашиот оперативен систем, бидејќи можеби ја имате таа можност и не треба да го обновувате терминалот за да продолжите да ја користите апликацијата за размена на пораки. За жал, во повеќето случаи нема да можете да го ажурирате софтверот, затоа треба да купите нов паметен телефон за да продолжите да ја користите најкористената апликација за размена на пораки ширум светот.

Искористувајќи го Божиќ, Можеби можете да побарате од тројцата мудри луѓе нов паметен телефон за да можете да продолжите да користите WhatsApp без никаков проблем.. Ако повеќе се грижите да не можете да ја користите апликацијата за размена на пораки, не треба да го менувате вашиот мобилен уред, иако можеби ќе треба да размислите за други алтернативи како што се Telegram или Skype.

Дали вашиот паметен телефон е на списокот со оние кои ќе престанат да користат WhatsApp во наредните денови?. Кажете ни што размислувате да направите во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во која сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)