Покемон ГО слета во Јапонија денес на голем начин

Одг-оди

Јапонската фирма Нинтендо, која стана златна по лансирањето на играта Покемон ГО, чекаше неколку недели да ја започне својата хит игра во неговата земја. Доколку сè работи како што е планирано, почнувајќи од денес, играта Покемон ГО ќе биде официјално достапна во Јапонија и на App Store и на Android Play Store. Очигледно Nintendo сакаше да постигне некаков договор со некои компании, така што лансирањето на оваа игра беше во стил.

Како што прочитавме во публикацијата TechCruch, Јапонија ќе го добие Покемон ГО денес, 20 јули, со што ќе стане првата азиска земја што ќе го добие. Но ова лансирање доаѓа од раката на Мекдоналдс, со кој Nintendo очигледно постигна договор, така што повеќе од 3000 установи кои се шират низ целата земја, можат да станат спортски сали за покемони или покепаради.

Лично, не знам до кој степен Мекдоналдс може да биде заинтересиран сите маси во нејзините установи да бидат полни со луѓе кои некогаш консумирале, поминуваат повеќе време отколку што е потребно заземајќи место што може да го искористи друг клиент кој не е заинтересиран за оваа игра. Овој договор, се разбира, нема да биде бесплатно за Мекдоналдс, како и секој друг објект или трговски ланец кој сака да стане место за средба.

Niantic и Nintendo слушаат повеќе понуди од други компании за обидете се да ја промовирате играта со вклучување на рекламирање на мапите за игри, за полесно наоѓање на местата каде се кријат Покемони. Но, тоа не е единствениот начин за монетизација на апликацијата, бидејќи преку набавки во апликацијата можеме да купиме Поке топки, среќни јајца, темјан, модули за мамки, инкубатори ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.