Отстранувач на лозинка за прелистувач, добра алтернатива за отстранување на лозинките на прелистувачот

отстранете ги лозинките за прелистувачот

Ако во одреден момент ни треба некој вид алатка за да ни помогне да ги запомниме лозинките и да управуваме со секоја од нив „Со наставник“, Зошто да не го направите спротивното? Ова значи дека ако во одреден момент побаравме малку помош да ги запомниме лозинките хостирани во Интернет прелистувачот, исто така може да биде потребно да се обиде да ги елиминира, во случај нашиот компјутер да биде споделен со други корисници. Ако ова е наша потреба, отстранувачот на лозинка на прелистувачот ќе ни понуди одлично решение.

Отстранувачот на лозинка на прелистувачот е апликација која не бара инсталација, иако работи само на Windows. Тој е пренослив и со тоа, можеме дури и да го носиме на нашиот USB pendrive, имајќи многу причини да го користиме оттаму откако ќе дефинираме, во кои компјутери ќе треба да ги елиминираме имињата на корисниците и да пристапуваме до лозинки до различни услуги. И покрај фактот дека алатката е многу лесна и едноставна за ракување, постојат неколку параметри со кои ќе треба правилно да се справиме за да избегнеме дефинитивно губење на овие лозинки.

Како работи отстранувачот на лозинка на прелистувачот со нашите лозинки

Првото нешто што треба да направиме е да преземеме отстранувач на лозинка за прелистувач од официјалната веб-страница на неговиот развивач; бидејќи има голем број апликации предложени таму, ви предлагаме да одите директно на оваа врска, каде што ќе го најдете копчето "преземање"; во компресирана датотека (во Zip формат) ќе најдете и преносна верзија и извршна верзија што ќе ви овозможи да ја инсталирате на Windows. Ако ја користите оваа алатка на различни компјутери, препорачливо е да ја извлечете во папката што содржи преносна верзија со некоја специјализирана алатка, ова за подоцна да го зачувате на USB pendrive.

Откако ќе го сторите тоа, треба да барате извршна само во извлечената папка; Веднаш ќе се појави прозорецот за отстранување на лозинка на прелистувачот, каде што треба само кликнете на копчето што вели Покажи лозинки.

Отстранувач на лозинка за прелистувач 01

Откако ќе продолжите со тоа, Отстранувачот на лозинка на прелистувачот веднаш ќе започне со скенирање на сите прелистувачи што сте го инсталирале на вашиот компјутер; Оваа алатка е компатибилна со главните прелистувачи на Интернет, главно Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer и Opera кои се на оваа листа.

Неверојатно е сè што Отстранувачот за лозинка на прелистувачот може да најде само со кликнување на копчето "Покажи лозинки", бидејќи резултатите ќе бидат прикажани многу добро идентификувани во 4 колони што го сочинуваат интерфејсот на оваа алатка, а тоа се следниве:

  • Вид на прелистувач.
  • URL-то на веб-страницата пронајдено со активни квалификации.
  • Корисничкото име.
  • Лозинка.

Препорачливо е да ја направите оваа анализа лично и кога никој не ве гледа во тој момент, оттогаш лозинките, како и корисничките имиња не се шифрирани (со типични aвездички кои обично се појавуваат во лозинките); Во зависност од бројот на веб-страници на кои сте се претплатиле со овие квалификации, ова ќе биде списокот што ќе се прикаже и мора да ја користите малата лента од десната страна за да можете да ги прегледате сите што се таму.

Отстранувач на лозинка за прелистувач 02

Пред да се подготвите да ги избришете сите овие информации, треба да размислите дека подоцна нема да можете да ги вратите овие ингеренции, иако сте користеле управувач со лозинка (како LastPas) ова не треба да ве засега како нив ќе биде хостиран во услугата облак од нивните соодветни развивачи. Во секој случај и за да не се ризикува, кон долната лева страна има мало копче што вели Резерва, за што ќе треба да изберете направете резервна копија на сите овие квалификации.

Ако го изберете, ќе се отвори прозорец во кој ќе треба да го внесете името на датотеката за оваа резервна копија; таму исто така можете да го дефинирате форматот на оваа датотека, што може да биде txt, HTML или XML.

Откако ќе направите резервна копија, сега можете да ги избришете сите овие квалификации со копчето што се наоѓа десно, а на кое пишува „Отстрани ги сите«, Иако би можеле селективно да отстраните неколку од нив со копчето« Отстрани ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.