Официјални девојки во ИКТ ден: Разговараме со Фран Дел Позо, од Code.ORG

Денес, 22, 22 април, се слави официјалниот меѓународен ден на девојчињата во ИКТ, важен ден ако се земе предвид значителниот родов јаз што се јавува во дигиталната транзиција и програмирање, затоа сакаме да ви кажеме што се состои од Кодексот на. ORG и како нејзината активност им помага на илјадници девојки од целиот свет во кој било дел од домот да научат повеќе за новите технологии и особено за програмирањето. Разговаравме со Фран Дел Позо, шеф на Code.ORG во Шпанија.

На „Актуелиадад гаџет“, секогаш верен на нашата уредничка етика, продолжуваме со целосните транскрипти од интервјуата што ги спроведуваме.

Во што? Кога Code.ORG одлучи да учествува во дигиталниот јаз меѓу младите и да биде дел од оваа транзиција? 

Code.org е роден во 2013 година во САД со мисија секое дете во секое училиште во светот да има можност да научи да кодира. 

Докажан модел на успех. Повеќе од 40% од американските студенти имаат сметка на Code.org, како и + 2ММ наставници и 55ММ студенти ширум светот (половина од нив жени). 

Проектот е воден од глобални, политички, социјални и економски лидери, како што се Бил Гејтс, ffеф Безос, Сатја Надела, Ерик Шмит, Тим Кук, Барак Обама, Бил Клинтон, Ричард Бренсон, БОНО или деканите на универзитетите во Стенфорд, Харвард или МИТ МедиаЛаб меѓу многу други ... и финансиран од некои од најголемите компании во светот, како што се Гугл, Мајкрософт, Амазон, Generalенерал Моторс и Дизни.

Како работи Code.ORG за да им помогне на помладите девојки да научат програмирање? 

Заедно со Академијата Кан, ние сме најголемата платформа за обука во светот според бројот на корисници. Имаме бесплатна содржина преведена на повеќе од 60 јазици за студенти од 4 до 18 години. Покрај тоа, ние постојано правиме кампања за промовирање на пристапот на младите до програмирање.

Нашата голема диференцијација е тоа што ние сме платформа која е целосно отворена и ослободена од каде било во светот. Содржината е насочена кон обука на момчиња и девојчиња од рана возраст, (40% од американските студенти во оваа возрасна група се корисници на Code.org) со различни курсеви во зависност од возраста на учење. Од друга страна, таа е насочена и кон наставниците, како главен давател на обука и алатка за развој на нивните образовни програми. На кратко, на Code.org промовираме инклузивен и фер модел, за сите, со цел да ги елиминираме информациите, полот и јазот во конкуренција што може да постојат.

Што? релевантност може да има програмирањето во вашата работа и лична иднина? 

На еден или друг начин, сите работни места ќе бидат поврзани со технологијата и компјутерите. Сепак, поголемиот дел од населението не е свесен за тоа што е програмирање и за важноста што таа ќе ја има во иднината на нивните деца. Всушност, наставата по компјутерски науки е од витално значење за иднината на младите и за шпанската конкурентност.

Клучно е да се усогласи обуката со вработувањето како што прават најиновативните економии во светот.

Што мислите, зошто е намален бројот на жени кои учат и се посветуваат на компјутерските науки и технологија во сè повеќе дигитализираниот свет? 

Мислам дека постои стереотипен проблем што е апсолутно неопходен за да се сруши тежината на техничката кариера и недостатокот на капацитет на жените. Културно, беше разбирливо дека најтешките кариери, кои бараа поголема посветеност и напор, не беа наменети за жени и затоа дури и семејствата им препорачаа на своите ќерки да се фокусираат на општествените гранки на науката, како што е медицината. Медиумите играат фундаментална улога во отстранувањето на родовиот јаз. Повеќе од докажано е дека мажите и жените се еднакво способни и неопходно е да се вклучат жените во науката и технологијата, не за прашање на правда или правичност, туку за ефикасност и конкурентност.

Како Code.ORG ги финансира сите свои бесплатни проекти? 

Од нашите донатори, кои се главно големите глобални технолошки компании, како и големите северноамерикански филантропи. Малку по малку бараме нови извори на финансирање и донатори од различни делови на светот затоа што сме вистински глобален проект.  

Како влијае технолошката двојазичност врз дигиталната поделба и како Code.ORG има намера да се бори против тоа? 

Апсолутно влијае, бидејќи неусогласувањето на обуката со вработувањето ќе произведе дефицит на професионалци, што ќе биде сè потешко да се покрие. Влијае во однос на вработувањето, благосостојбата, конкурентноста и продуктивноста. Доцниме со англиски јазик и не можеме да си дозволиме истото да ни се случи со програмирање (и компјутерско размислување).

Дали мислите дека денешната младина има проблеми со креативноста, критичкото размислување и решавањето проблеми? 

Немам податоци за да одговорам на тоа прашање. Но, ако можам да кажам дека при програмирање развиваме компјутерско размислување и ова фаворизира развој на друга серија вештини како што се логика, критичко размислување или решавање на проблеми. Не знаеме кои ќе бидат работните места во иднина, но знаеме кои вештини ќе ги бараат и, покрај другите, се овие.

Враќајќи се на Меѓународниот ден на девојчињата, дали Code.ORG планира да спроведе активности или кампањи фокусирани на оваа прослава особено? 

Не конкретно бидејќи постојано водиме кампања, бидејќи е дел од нашата ДНК да додаваме девојки.

Што мислите, каква е пенетрацијата на Code.ORG во земјите во развојните патишта? 

Африка на пример е континент со посебни особености. Во земјите во развој, ние работиме рака под рака со меѓународни организации кои работат на терен, тие се заедно со локалните самоуправи, најдобрите сојузници во овие географии.

Му благодариме на тимот на Code.ORG и особено на Фран Дел Позо за вниманието и што одговорија на сите овие прашања без приговор. Се надеваме дека ќе можеме да придонесеме за нашето зрно песок за проширување на програмирањето кај најмладите, а особено кршење на родовите бариери во сектор што не треба да ги има.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)