Официјално е, Амазон ја подигнува својата Prime цена на 49,90 евра

Амазон Флекс

Компанијата на Џеф Безос, еден од најбогатите луѓе во светот, трпи и од галопираното поскапување на горивата, несразмерната инфлација и поскапувањето на суровините. Затоа најветеранските корисници на Amazon Prime веќе ја добиваат поштата што не сакаа да ја добијат: Зголемување на цената.

Услугата Amazon Prime ја зголемува својата цена од 36 на 49,90 евра и ќе се применува постепено од септември. Ова претставува пораст од повеќе од 40% на неговата цена во Шпанија, каде што сè уште е далеку под другите пазари.

Во мејлот се упатува на тоа дека месечната цена оди од 3,99 € на 4,99 €, додека цената на годишната претплата ќе оди од 36 евра на 49,90 евра.

Причините за оваа промена се должат на општото и материјалното зголемување на нивоата на трошење поради зголемувањето на инфлацијата што влијае на специфичните трошоци на услугата Prime во Шпанија и се должат на надворешни околности кои не зависат од Amazon.

На овој начин, компанијата ја следи патеката поставена во Соединетите Американски Држави, каде што во последно време веќе претрпе значителен пораст. Треба да се напомене дека Амазон ја задржа цената на својата претплата недопрена од 2018 година. нешто што другите компании како Нетфликс или Дизни + не можат да го кажат.

Во меѓувреме, иако сè уште е платформата која додава најмногу предности и додадена вредност на услугата, моменталната економска ситуација може да натера многу корисници да почнат да се прашуваат дали навистина вреди. Потсетуваме дека покрај бесплатните итни пратки, Амазон им нуди на корисниците на Prime услугата за стриминг видео на барање, својата музичка услуга и можност за претплата на каналите Twitch, заедно со мноштво помали придобивки. 

Инфлацијата продолжува сериозно да влијае на технолошкиот сектор и ова е само уште една прилика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.