Пет идеи што Виндоус 10 треба да ги прифати од натпреварот

windows-10-start-menu-прилагодени-плочки во живо

Виндоус 10 е секој ден поблиску до крајниот корисник. Овој факт не може да се негира. Практично секој ден се појавуваат нови информации за тоа што ќе биде Виндоус 10, а што не, а во некои од овие новости добивате пријатно изненадување. На пример, неодамна се дозна дека Виндоус 10 ќе има центар за известување, нешто што одамна е норма на работната површина на Линукс.

Сепак, и иако е добра идеја, Windows 10 конечно да стане многу покорисен, лесен за употреба и поефикасен оперативен систем, можеби тие треба да направат уште еден чекор напред. Затоа ја подготвивме оваа листа Пет идеи што Виндоус 10 треба да ги прифати од натпреварот.

Слики за бесплатна инсталација

преземете-ubuntu-11-04

Не мора да барате далеку за да видите примери дека ова има смисла. Многу дистрибуции на Линукс се бесплатни за корисниците, а според претприемачи како Марк Шатлворт (голем шеф на Каноник, мајка мајка на Убунту) парите не се во оперативниот систем, но во понудата на техничка поддршка преку професионалци специјализирани во наведениот систем (токму тука Убунту добива голем дел од своите приходи).

Зошто не можат да заземат сличен став во Мајкрософт? Тешко е да се каже, и повеќе ако се земе предвид дека ако купиме Виндоус телефон (со оперативен систем со заштитена лиценца) не плаќаме дополнително од оперативниот систем. Истото се случува и со Android.

Бесплатни ажурирања

osx_yosemite-finder-view

Бидејќи за прв пат беше коментирано дека ажурирањето на Виндоус 10 може да биде бесплатно за корисниците на Виндоус 8, овој проблем постои. Во Apple тие нудат бесплатни ажурирања на оперативниот систем на сопствениците кои веќе купиле Mac.На Linux доколку имате верзија, на пример, OpenSUSE, ако се појави нова, можете да го ажурирате системот без проблеми и без да платите денар Светот на десктоп оперативни системи се менува и веќе не редубт за тирански производители што беше тоа Компаниите мора да се приближат до своите корисници, а тоа е моменталниот тренд што се следи.

Продавница за апликации на работната површина

ubuntu-софтвер-центар

И OS X и Linux во многу случаи вклучуваат продавница за апликации во рамките на оперативниот систем. Ова е особено корисно со цел да се има лесно достапно складиште за пребарување и инсталирање софтвер, што заштедува многу време кога ќе се спореди со задачата за пребарување на програмата на Интернет, преземање и инсталирање на истата.

Со продавниците за апликации се ослободуваме и од рекламирање и ова ги минимизира шансите за заразување малициозен софтвер. Исто така, треба да дозволи додавање на доверливи надворешни складишта, како што се GitHub или SourceForge, што исто така ќе помогне безбедно да се инсталира надворешните програми.

Сега ако е вклучена продавница за апликации верзиите на истите треба да бидат што е можно ажурирани. Земајќи го софтверот за софтвер Убунту како пример, прилично е бизарно дека нивната верзија на Eclipse IDE е на 3.73 и дека на официјалната страница на развојната средина тие се веќе на 4.4.1. Овие аспекти треба да се бараат повеќе.

Континуитет

континуитет-јосемит-иос -8-повици

Во „Мајкрософт“ тие се опседнати со интеграција на сите уреди со Виндоус преку еден оперативен систем. Секако, освен тоа, би требало и нешто друго. Тоа е она што Apple го постигна со „Континуитет“, алатка што ги интегрира iPhone или iPad со iMac или MacBook на корисникот и тоа овозможува консултација преку компјутерските известувања што стигнуваат до корисникот на телефон и обратно.

Дека Мајкрософт смисли нешто слично за да ги интегрира сите нивни уреди огромен чекор и нешто многу потребно, бидејќи се повеќе и повеќе корисници бараат да можат да комуницираат од нивниот компјутер со нивните мобилни терминали.

Нов визуелен дизајн

Оваа последна точка исто така може да има повеќе од она што Епл го стори со Јосемит, каде тие го измија лицето на интерфејсот корисник и икони, давајќи им повеќе рамен што се чини дека е многу модерно во последно време.

Вистината е дека во Виндоус, освен неколку помали промени, од Виндоус Виста немаме редизајн на интерфејсот или икони, нешто што со оглед на моменталните трендови на дизајнот, можеби ќе сакате да го проверите во „Мајкрософт“.

Досега нашите пет предлози дека Виндоус 10 е повеќе ценет од корисничката заедница, покрај тоа што го прави поефикасен и употреблив. Ако додадете уште нешто или не се согласувате со оние што ги предлагаме, оставете ни коментар со вашето мислење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.