5 работи што треба да ги знаете за мемите

Dпосле анализирање на неколку меми и следење на чекорите на одредено мем, следејќи го синџирот од неговото потекло до последните удари (еден месец подоцна), решив да споделам со вас некои заклучоци што ги извлеков за мемите.

1-ви) Мемите НЕ се за заработка линкови.

SАко мислите дека започнувањето или продолжувањето на мем ќе ви помогне да добиете многу влезни врски, не сте во право. Андреа, претходникот на ланецот следен на Meme Connection, покани 22 блогери кои формираа мрежа вклучена во повеќе од 150 блогови. Андреа доби само 10 влезни врски и покрај бројот на вклучени блогови. Андреа имаше среќа, таа доби 45% врски во врска со бројот на покани, во многу други прилики овој процент паѓа на нула.

2-ви) Основната цел на мем е и треба да биде социјализацијата на блогот.

EВо овие времиња на PageRank и индустриско производство на блогови, единствениот начин да се отвори мал јаз за оние што започнуваат е со дружење на вашиот блог. Мемите се идеални средства за оваа цел и размислувањето за ова е како треба да учествувате во мем.

¿В.Колку блогови знаете со PageRank 4 и со 20 дневни посети? И со PR 5 и 500 или 1000 посети? Не знам за вас, но јас, кој сум пријател на статистиката, најдов многу страници со овие карактеристики. Тие го имаат тој ПР затоа што ги социјализирале своите блогови, не затоа што нивната содржина е интересна Google, па оттука и бројот на посети, но затоа што е интересен за луѓето. Размислете дека на Интернет, врските помеѓу луѓето имаат тенденција да станат врски што може да се кликнат. Учеството во меми помага многу да биде привлечно за луѓето, кои сепак се единствените кои создаваат врски (Google е за нешто друго).

NМорам да кажам дека доколку понудите добра содржина, ќе бидете поврзани. Но, игнорирајќи ги навистина „големите“ страници, бројот на врски секогаш ќе биде помал отколку ако понудите добра содржина и исто така сте „социјални“.

PНо, немојте да мислите дека сега станува збор за започнување или продолжување на меми кои покануваат лево и десно. Постојат некои упатства што би било препорачливо да ги следите при пренесување мем. Themе ги видиме во следните три точки.

3-ви) Ако започнете мем, поканете најмалку 10 лица.

EПроцентот на одговор на мем е многу променлив, од 0% до нешто повеќе од 100% (кога ќе одговорат луѓе што не биле директно поканети). Имајте на ум дека како што се пренесува мемото, стапката на одговор генерално ќе се намали. Затоа, ако започнете една, мора да испратите значителен број покани ако сакате да има минимално ширење. Ако поканите помалку од десет луѓе да го продолжат, имате големи шанси мемото да умре по неколку генерации.

4-ви) Ако сте поканети на мем покани во умерени количини.

Eпретходната точка укажа на важноста на бројот на покани за мем во однос на успехот во неговото пренесување. Логично е ако некој започне мем, тој сака да се шири минимално, но ако не сте креатор или иницијатор на ланецот, не треба да ги злоупотребувате поканите. Мора да имате предвид дека ако постојано добивате меми и поканувате многу луѓе, ќе завршите да ги заситете (досадно) и тие ќе престанат да одговараат. Помислете дека не сте единствените кои поминуваат меми и ако сите испратиме многу меми на многу луѓе, ефектот би бил спротивен од посакуваниот. Луѓето кои добиле најмногу меми би избрале да ги игнорираат или само оние од најблиските би одговориле.

RЗапомнете дека треба да поканите умерено. Луѓето се изморија од одговарање на меми. Разумен број ќе биде 2, 4 или 6 покани по мем.

5-ви) Правилото за педесет проценти.

PЗа да се социјализира блогот, идеалот е да одржите 50% рамнотежа во вашите покани. Осигурете се дека половина од вашите покани се за пријателски блогови, со кои нормално комуницирате, а другата половина за блогови што ви се допаѓаат и читате, а во кои никогаш не сте учествувале (коментирани). На овој начин ќе негувате нови односи додека ги одржувате оние што ги имате.

-0-

SПретпоставувам дека секој ќе има свои идеи на оваа тема и ќе извлече свои заклучоци (можеби многу спротивно на она што е наведено овде). Се надевам дека ќе се сретнеме и ќе разговараме за нив доколку сакате во коментарите. Поздрав од лозје.

Vнепријатни Aсесино.

Базен со крв оцет убијци


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јавен непријател dijo

  Повеќе сакам да не ги следам од нив. Повеќето од нив не ми изгледаат премногу интересни и намерата да се здобијат со врски по мемото е сосема претпоставена. Други причини би биле недостаток на време за нивно правење, страв дека поканите ќе растат експоненцијално ако се согласам да направам една.На крајот блогот станува заморен за читателот и за самиот себе и на крајот на денот треба да напишете што сакате, без компромиси.
  Многу добра статија, посочувате брилијантни работи.

 2.   Оцет убиец dijo

  Улис, вистината е дека мемите го произведуваат тоа, отфрлање пред лавината на истиот, а потоа, на крај, ќе заврши како одговор, како што велите да споделите.

  Како и да е, како што реков во статијата, врската е споредна и би ја минимизирал. Се најдобро.

 3.   Оцет убиец dijo

  Јавен непријател, едвај зачекоривме да ги пишуваме коментарите.

  Во право сте што многу прават меми за да добијат врски, но како што можете да видите во статијата, оваа цел е само делумно постигната. Се надеваме дека луѓето ќе почнат да им даваат на социјалните мрежи употреба на меми.

  Во врска со неодговарањето, мислам дека добро се снаоѓаш ако не ти се допаѓа, но кога ќе сакаш да одговориш на еден, стори го тоа и не плаши се од лавините меми. Никој со здрав ум не може да се вознемири што не одговараш. И, ако тој се вознемири, тогаш знаете

  Што се однесува до „уморен блог“, морам да ви дадам апсолутно во право, треба да посетите блог и да видите мем на секои пет објави. Она што го правам е дека кога ќе видам дека пристигнува покана, ја запишувам во тетратка и чекам време помеѓу еден и друг одговор. Можете исто така да сторите како што правам кога ќе одговорам на еден, не се ограничувам на тоа да одговорам на тоа, но пишувам огромен ролна во случај некој да има време и да сака да го потроши читајќи го, така да додадете нешто од вредност на мемото.

  Ви благодариме за коментарот и за вашите зборови. Се најдобро.

 4.   рубисф dijo

  Сакам да правам Меми, бидејќи сакам луѓето да знаат работи за мене и да се дружат со мојот блог.
  Лошата работа е неколку недели кога пристигнуваат три или четири ... Јас избрав да ги акумулирам сите и да направам најмногу еден неделен мем пост

 5.   Оцет убиец dijo

  рубифс вистината е дека е добра идеја да ги акумулираме во еден пост. Кога немам многу да кажам ќе ја искористам твојата техника.

 6.   Улис dijo

  На овие меми, не се ни согласувам. Од една страна, вистината е дека тие можат да бидат досадни, но од друга страна, ве тераат да го споделувате искуството за блогирање поинтензивно отколку со одбивање да ги направите.

  Од друга страна, мразам синџири меми кои не се добро организирани и каде што нема централизирање на списоците. На тој начин, кој и да се погрижи да биде поврзан, тие се првите луѓе на мемото.

 7.   Фернандо dijo

  Мислам дека во последно време мемите ја губат оригиналноста ...
  Исто така, да, доста е заморно да примате 4 по ред. Ми се случи еднаш, и јас одбрав да го изберам нај „интересното“ и да одговорам на тоа. Но, не ме интересираат многу меми, освен ако не се смешни или оригинални.

 8.   рубисф dijo

  Не грижи се, ќе те поминам покрај меми ... ахаха ... за оваа сабота веќе имам 2
  Дали може да имплементирате некои колачиња за да ги зачувате податоците при пополнување на формуларот? Малку е стресно да мора да ги внесувате секој пат ... но ништо ... не чини премногу напор за вметнување на податоците ...

 9.   Оцет убиец dijo

  rubisf си во право, требаше да го сторам тоа одамна. Добивам сега со тоа. Се најдобро.

 10.   Оцет убиец dijo

  проблемот со рубифсот е фиксен. Ако забележите нешто чудно, ве молиме известете не. Се најдобро.

 11.   Оцет убиец dijo

  Фернандо Претпоставувам дека приемот на многумина по ред ќе се замори малку, особено кога се неинтересни или оригинални. Во моментов не добивам премногу за да ми здосади. Ќе ти кажам. Поздрав