Платсбург станува првиот град што го забрани рударството на Биткоин

Bitcoin

Се чини дека наплив на крипто-валута сè уште не е завршен. Бидејќи многу корисници продолжуваат да ги минираат Bitcoin и други дигитални валути. Нешто што предизвикува проблеми и полемики во многу случаи. Како што се случи во градот Платсбург во државата Newујорк. Бидејќи градот стана првиот што го забрани рударството на криптовалути.

Се одржа гласање во градскиот совет. На реченото гласање, едногласно, беше рударството на криптовалути е забрането во следните 18 месеци. Една од причините за оваа одлука е огромната потрошувачка на енергија што ја спроведува овој процес.

Според зборовите на самиот градоначалник, Колин Рид, градот има една од најниските стапки на електрична енергија во светот. Нешто што ги мотивираше рударите на Биткоин и други валути да го користат градот како свој рударски центар. Од трошоците за електрична енергија стануваат многу пониски.

 

Во случајот на Платсбург се плаќаат околу 4.5 центи за киловат-час. Просекот во САД е околу 10 центи. Значи, тоа е помалку од половина. Покрај тоа, градот има специјална цена за компаниите кои интензивно користат електрична енергија. Во овие случаи се наплатуваат 2 центи. Нешто што рударите на Биткоин сакаа да го искористат.
Всушност, Ц.oinmint е компанија посветена на рударството со Bitcoin и се населиле во градот Платсбург. Помеѓу јануари и февруари компанијата има 10% од вкупната потрошена енергија во градот. Примерок за голема количина на енергија што ја троши овој процес. Од оваа причина, градскиот совет презеде активности откако жителите се пожалија на покачувањето на цените на нивните сметки.
Бидејќи со оглед на потрошувачката на рударство во Биткоин, градот мораше да купи електрична енергија на отворен пазар, што е многу поскапо. Нешто што резултираше со поскапи сметки за жителите на градот. Затоа, тие ја донесуваат оваа одлука и останува рударството на Биткоин и други криптовалути забранет во следните 18 месеци.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->