Повеќе од 10 милиони малини Пи веќе се продадени

Raspberry Pi 2

Пред четири и пол години се сретнавме со нов проект за хардвер кој се обидуваше да го приближи хардверот до сите, но исто така беше и мини компјутер кој за прв пат имаше цена под 100 американски долари. Овој проект беше наречен Малина Пи. Познатиот како компјутер со малина е со среќа затоа што достигна пресвртница што неколку уреди ја постигнуваат: веќе продаде повеќе од 10 милиони единици.

Фондацијата „Малина Пи“, фондацијата што стои зад „Малина Пи“ за контрола и развој на својот бренд, објави дека ја достигнала таа бројка и како подарок за оваа пресвртница, Фондацијата создаде официјален комплет за почетници што секој корисник Можете да го купите во која било продавница каде се дистрибуира малина Пи.

Малина Пи ќе има свој официјален почетен комплет за да ја прослави оваа достигната пресвртница

Во својот почеток, Креаторите на Малина Пи се стремеа да продадат 10.000 единици, затоа бараа едноставна, едноставна и ефтина чинија. Ова беше успех и создаде неколку различни модели и одлична продажба, затоа новиот официјален комплет Raspberry Pi не само што содржи табла Raspberry Pi 3, туку и сè што е потребно за секој корисник да може да работи со Raspberry Pi од првиот момент.

Комплет за стартување

Ова вклучува проект водич според кој експериментите можат да се направат со познатата табла за SBC. Овој официјален комплет за почетници чини 100 евра, интересна цена ако земеме предвид дека ги вклучува и тастатурата и глувчето за да се користат како компјутер.

Во последните месеци Малина Пи порасна многу, не само што продава табли, туку и добива репутација во одредени области како што е деловниот свет што сè повеќе го користи овој вид плочи за своите проекти. Значи, се чини дека Малина Пи има голема иднина и голема подароци Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.