Тие ги крадат податоците на популарните корисници на Инстаграм

икона на Инстаграм

Популарната социјална мрежа фокусирана на фотографија, која во моментов има повеќе од XNUMX милиони корисници и е во сопственост на друг гигант, Фејсбук, го потврди тоа телефонските броеви и е-поштата на некои од неговите „високи профили“ корисници се украдени од хакери.

Според оскудните информации дадени од Инстаграм, нападот се случил или преку API на социјалната мрежа, или преку софтвер кој им овозможува на другите страници и апликации да се поврзат со него. Во секој случај, се чини дека грешката веќе ќе беше коригирана.

Инстаграм „бега“ од податоците

Не е прв пат да се случи ова и, за жал, нема да биде последен. Инстаграм, една од најважните социјални мрежи во светот, претрпе напад што им овозможи на хакерите пристап до телефонските броеви и е-поштата на познатите и популарните корисници.

Instagram

Услугата за објавување на слики на Фејсбук, која во моментов има повеќе од 700 милиони корисници, информираше некои корисници вчера, среда, 30 август дека хакерите добиле пристап до телефонски броеви и е-пошта на сметки од висок профил.

Очигледно, секогаш според Инстаграм, меѓу информациите што се хакирани лозинките за пристап не можат да се најдат на сметките.

Инстаграм исто така издаде соопштение во кое се потврдува и потврдува дека „едно или повеќе лица нелегално добиле пристап до голем број на информации за висок профил на корисници на Инстаграм, поточно адресата за е-пошта и телефонскиот број“.

Instagram

Компанијата веќе започна логичка истрага за тоа што се случило и го открива тоа нападот се случи преку API од Инстаграм, или со користење на софтвер што му овозможува на Инстаграм да се поврзе со други страници и други апликации.

Неколку часа откако беше откриен, грешката беше поправена, велат од Инстаграм. Сепак, компанијата ги охрабрува своите корисници „да бидат крајно претпазливи за безбедноста на вашата сметка и да внимаваат доколку најдете каква било сомнителна активност, како што се непризнаени повици, текстови и е-пошта“, рече тој во е-поштата испратена до погодените лица.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.