Почина Мичихиро Јамаки, извршен директор и основач на Сигма

Нова слика

Голем помина, и е дека Михихиро беше основач и водич на Сигма уште од првиот ден, но за жал тој нè напушти.

Сигма јавно објави официјална белешка дека ве оставам подолу - преку DSLRMagazine -:

„Кога Мичихиро Јамаки ја основаше корпорацијата Сигма на 9 септември 1961 година, на 27-годишна возраст
Пред неколку години, Сигма беше најмладиот и најмалиот од над 50 производители на леќи и конвертори што постоеја во тоа време во Јапонија. Неговиот стил на управување и ентузијазам ги инспирираше неговите партнери и вработени, а тоа беше, во најголем дел, она што ја направи корпорацијата СИГМА водечка марка во производството на леќи.


Јамаки ја основаше корпорацијата Сигма на 9 септември 1961 година со развојот на првиот подоцнежен конвертор на леќи или „телеконвертер“. Во тоа време, повеќето фотографи веруваа дека конверторот на леќата може да биде само афокален, оној вид што може да се закачи само на предниот дел од леќата на фотоапаратот, а 27-годишниот оптички инженер ја стави оптичката теорија наопаку. Корпорацијата Сигма ја прослави својата 50-годишнина од 2011 година со г. Мичихуро Јамаки сè уште на чело на компанијата.

За време на неговите години во индустријата за фотографија, Јамаки се фокусираше на производство на фотографска технологија со високи перформанси со умерени цени. Неговата цел за компанијата отсекогаш била да направи висококвалитетна слика достапна за сите фотографи. За таа цел, тој успеа да ја зголеми компанијата од семејна организација во водечки истражувач, развивач, производител и давател на услуги на леќи, фотоапарати и блиц. Компанијата сега е позната како најголем независен производител на заменливи леќи во светот, во моментов произведува повеќе од 50 модели на леќи кои се компатибилни со повеќето производители, вклучувајќи ги Сигма, Канон, Сони, Никон, Олимп, Пентакс и Сони.

Во 2008 година, под раководство на г. Мичиху Јамаки, корпорацијата Сигма ја купи Фовеон, компанија со седиште во Калифорнија, позната по развојот на технологијата за сензори за слика Х3, попозната како „Фовеон“. Оваа патентирана, трислојна технологија во сензорот за слика ги снима сите RGB основни бои во секој пиксел распоредени во три слоја - наместо во моделот Bayer - за да се обезбедат одлични слики со висока резолуција, висока резолуција, со импресивни тродимензионални детали и богата градација. Минатата година, компанијата го објави доаѓањето на SD1, револуционерен модел, со 46 мегапикселен директен сензор за слика, кој нуди повеќе мегапиксели од кој било друг дигитален SLR во конфигурација од 35мм, што моментално се наоѓа на пазарот. Корпорацијата Сигма ја продолжи својата тема за решавање на празнините во индустријата и потребите на фотографите, започнувајќи ја 2012 година со лансирање на својата нова серија Нео, дигитална (ДН) од линијата CSC за микро четири третини и Сони Монтутра Е.

На еден настан во септември минатата година во Јапонија, на прославата на 50-годишнината од постоењето на компанијата, Мичихиро Јамаки ја искористи можноста да им изрази благодарност на сите што го овозможија овој успех.

Мичихиро Јамаки го помина целиот свој живот во својата компанија и ја сакаше својата работа. Многу новини во индустријата се должат на нејзиното влијание. Минатата година тој беше почестен за неговата посветеност кон индустријата за фотографирање и сликање со златна игла или игла. Со него изгубивме пионер во фотографската индустрија. Вработените во Сигма ширум светот СИГМА жали за својот шеф и пријател од компанијата.

Покрај тоа, г-дин Јамаки им служеше и на многу други субјекти како што се: Здружението за фотографски претпријатија во Јапонија, Центар за дизајн на машини во Јапонија, Јапонска асоцијација за оптомехатроника, Фотографско друштво на Јапонија и Институт за индустрија за камери во Јапонија. Тој беше почестен со почестите на наградата „Личност на годината“ од Здружението на производители и дистрибутери на фото-слики (PMDA) и наградата „Дом на славните“ од Меѓународниот фотографски совет (IPC).Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.