По 37 години неактивност, НАСА успева да ги запали нафрлувачите на Војаџер 1

НАСА

Да не ставам во контекст малку, пред да навлезам во детали, би сакал да зборувам за Војаџер 1, буквално предмет направен од човечко суштество кој успеа да патува најдалеку во целата историја. Ние буквално зборуваме за сонда која денес се наоѓа во точка лоцирана околу 21.000 милиони километри далеку од Земјата, што значи дека овој уред е надвор дури и од Сончевиот систем.

Навлегувајќи во малку повеќе детали за карактеристиките на проектот, кажете ви дека е тој беше лансиран во вселената во 1977 година како дел од една од оние славни и денес веќе стари мисии на НАСА. Идејата што постоеше по создавањето на Војаџер 1 не беше друга од таа успеваат да ги лоцираат и проучат границите на Сончевиот систем, исто што, уште во 2014 година, беше откриено дека тој успеал да патува надвор од границите на обележување на хелиосферата, регион што се протега надвор од Плутон.

Следејќи ги спецификациите со кои беше изграден Војаџер 1 во тоа време, станува збор за артефакт опремен со А. плутониумска батерија што значи дека теоретски треба да продолжи да работи до 2025 година, во кој момент ќе престане да испраќа податоци. Како детал, во тоа време беше обдарен со златни дискови кои содржеа звуци и слики од животот на Земјата, како што се очекуваше, така што, во случај да биде заробена или пресретната од некој вид живот, тие можат да видат дека има интелигентен живот на земјата.

хелиосфера

Војаџер 1 беше мисијата креирана од НАСА каде агенцијата излезе со идеја да ги проучува надворешните текови на Сончевиот систем

Еден од Лоши точки на мисијата ја наоѓаме во капацитетот што научниците и инженерите поврзани со проектот досега го имаа за да контактираат и да можат да комуницираат со Војаџер 1, колку повеќе истрагата патуваше, потребата да се работи со многу помоќна и поефикасна опрема за контакт со него стануваше сè попотребно. Овој проблем буквално доведе до фактот дека практично од 1980 година, неговите четири секундарни поттикнувачи не може да се активираат, конкретно оние кои се одговорни за корекција на траекторијата. По сето ова време, како што објави самата НАСА, нивните инженери успеаја да ги активираат овие и, покрај тоа, тие беа во можност да потврдат дека работат совршено.

Оваа акција беше спроведена минатиот вторник, во тоа време беше лансиран сигналот до вселенската сонда од НАСА. Замислете што може да помине низ главите на сите одговорни кои работат на овој историски проект додека чекаат ништо помалку од 19 часа и 35 минути сè додека таа порака не стигна до сондата и друго 19 часа и 35 минути сè додека не беше можно да се пресретне пораката за верификација испратена од сондата со која се потврдува тоа придвижувачите биле активирани во пулсови од 10 милисекунди.

Благодарение на активирањето на погоните за корекција на траекторијата, Војаџер 1 ќе може да продолжи да патува уште 2-3 години

Како што е наведено Тод бербер, еден од инженерите што сè уште работи на овој проект на НАСА, тој момент беше навистина возбудлив и за него и за сите негови колеги, бидејќи пред неколку години, Војаџер 1 буквално се потпира на своите примарни поттикнувачи за правилна ориентација и на тој начин да може да продолжи да комуницира со Земјата. По сите овие години, како што е логично и што може да се очекува, овие мотори ја губат ефикасноста.

Благодарение на активирањето на погоните за корекција на траекторијата, кои не се користат повеќе од 37 години, конкретно точно кога сондата ќе стигне до Сатурн, ќе добие продолжете го животот на Војаџер 1 за две до три години пред неговите генератори на термоелектрични радиоизотопи конечно повеќе да не можат да произведат доволно енергија за сондата да ја продолжи својата вселенска мисија.

Повеќе информации: Арс техника


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.