Преглед на мултиплеер на Call of Duty: Advanced Warfare

напредна_војна

Пред неколку дена разговаравме за тоа што понуди кампањата Call of Duty: Напредно војна, испораката развиена од Sledgehammer Games повика да се обнови или, барем, да се освежи формулата што покажа јасни симптоми на исцрпеност кај Духовите.

Но, секој fanубител на франшизата ќе знае дека главниот столб на неа е нејзиниот дел за повеќе играчи И тоа е поради оваа причина и затоа што заслужува длабинска анализа за да можете да прочитате, по скокот, темелна анализа на она што ќе го најдете на конкурентската страна на Advanced Warfare.

Едно е јасно од првата секунда, а тоа е, дури и со многу важни додатоци, „Напредно војување“ сè уште ја има непогрешливата суштина на франшизата. Насловот на Слејгемер е, да, многу побрзо и подиректно. Движењата што ни ги доделува егзоскелетот, како што се двојни скокови и погон во која било насока, се уште еден слој на длабочина што ја менува играта и ги прави нашите движења низ

Јасно станувајќи од првиот момент кога звучните промени се во прашање, треба да се фокусираме на содржината; пред некој ден се фокусиравме на анализа на она што го направи мултиплеерот на Call of Duty одличен и со слична структура ќе детализираме што нуди конкурентскиот режим на Advanced Warfare.

Избор на оружје

И покрај важниот временски скок кон блиска иднина, понуденото оружје не нуди премногу вртежни искуства со досега виденото и играното, заштедувајќи неколку особености од обемниот каталог на оружје, додатоци и гаџети: the .. е ласерско оружје што пука континуиран зрак на енергија без потреба од полнење, само внимавајте да не се прегрее; Од друга страна, IMR е нападна пушка што испукува рафали со три истрели и која постепено генерира сопствена муниција, избегнувајќи употреба на предноста на Scavenger.

Во останатите аспекти, сортата е повторно застапена и наоѓаме автоматско, полуавтоматско, рафално оружје и долга итн. Во овие први денови од играта се чини дека е јасно дека нападните пушки, особено БАЛ-27 и АК-12, се нешто совладани и нивната претерана ефикасност на далечина треба да се додаде на добрите перформанси во блиска борба, правејќи интересна автомат пиштоли како што се KF5 или AMS1 губат одредена смисла во нашите игри.

Елиминацијата на експлозивните направи како што се C4 или Клејмор е јасен чекор против статичкиот и конзервативен стил на игра што толку малку одговара на филозофијата на франшизата.

Мапи

За мене, една од клучните точки во секој самопочитувачки мултиплеер и уште повеќе кога мобилноста е толку променета како во „Напредно војување“. Насловот носи широк избор на 13 мапи кои нудат извонредна разновидност, и естетски и по дизајн и големина, со сценарија за сите вкусови.

Проценката на овие е, очигледно, субјективна, но можеби сме пред еден од Call of Duty со најдобар избор мапи, сепак далеку од накит како MW или Black Ops 2. Да се ​​остави настрана мапа како Гринбенд, премногу лавиринтска и без смисла или инстинкт, небото на камперот, можеме да ги пронајдеме немири, Асцендент, Хоризонт, Детроит, Повлекување или Тераса, Мапи кои работат без рамнотежа и проблеми со премолчување во мноштво режими.

2622072-повик за задача_напредна војна_мултиплеер_код_ав + бранител + под + мостот

Редови на жртви

Овој аспект би можеле да го сумираме со тоа што ако вашиот стил е секогаш да го наоѓате небото исполнето со воздушни ленти кои не престануваат да уништуваат постојано, Advanced Warfare не е вашата игра. Оние што се враќаат во редови на поени се, можеби, најскап за добивање и, пред сè, најизбалансиран од франшизата.

Покрај тоа, фактот дека може да ги прилагодите, обезбедувајќи им различни предности и подобрувања (авион што го означува правецот на непријателите или што се ажурира побрзо, на пример) дава друг слој на длабочина еден од столбовите на мултиплеер.

Точно е дека, можеби, постојат одредени ленти кои, без претходни измени, немаат ефективност што би ја очекувал од нив.

Класно создавање

Black Ops 2 го понуди многу интересниот модел на создавање класа Pick 10 и во Advanced Warfare треба чекор напред со вклучување на редови на поени и егзо-способности во шемата, наоѓајќи се пред најдлабокиот систем на згради што се гледа до денес и нуди повеќе тактички сорти од кога било.

Точно е дека откривме мали непогодности како што е елиминирање на класичната предност на Смртоносна тишина (наместо тоа, најдовме егзо-способност што ги замолчува нашите стапки за краток временски период) што ги одзема сите тактички аспекти во режимите на игра како „Пребарување и уништување“ повторно, претворање на Трофеј системот во можност на нашата егзосуија што ја елиминира тактичката компонента и во прилог на опремата од претходните испораки.

Напротив, новите способности, како што се невидливоста или привременото забрзување, можат да додадат ефикасност на оние играчи насочени кон поконзервативна игра или на брзање, соодветно. Без сомнение, се соочуваме со најприлагодливиот Call of Duty и оној во кој можеме да ја прилагодиме нашата опрема и вештини.

Други новини

Напредно војување не само што носи нови карактеристики во основните концепти како што се мобилност, создавање класа или филозофија на дизајнот на мапите, туку и иновираше во добивање опрема или режими на игри на извонреден начин.

Набавките се кутии со опрема или плен тоа може да ги потсети Battlefield 4 Battlepacks кои вклучуваат парчиња прилагодување за нашиот карактер (многу обемни и добро работени), пакети за помош за нашата следна игра, двојно искуство за одреден временски период и, тука е главниот столб, различни модификации (и двете естетски и функционални) на различните оружја во играта.

Овие влегуваат три различни класи: Кадетски, професионални и елитни и, иако тие не реагираат на јасни и специфични барања за отклучување, тие се уште еден поттик кога станува збор за играње и, пред сè, огромен додаток на многу долгиот каталог на содржина што може да се отклучи.

напредна војна

Во однос на режимите на игри, Иницијатива и врска Тие се двете главни додатоци на Sledgehammer Games во овој поглед и се мастер клас за тоа како да се изврши совршен режим и за натпреварувачкиот дел од насловот и за оние пачани со пријателите.

Иницијативата е нешто слично на играта со јаже; Haveе имаме пет точки за фаќање по картата, со по две на секоја страна и голема централна точка. Така, за да ја освоиме секоја точка ќе треба да ја имаме претходната во наша сопственост и режимот ќе стане постојан дар и земање.

Enlacen, од своја страна, е најблиску до рагби натпревар што може да го видите на FPS. Секоја страна ќе има поен за одбрана, а на средината на картата може да земете топка (или сателит) за да ја воведете, или со фрлање или влегување со неа, во точките на ривалскиот тим. Дополнителниот слој на длабочина доаѓа кога носачот на топка не може да шутира, влегувајќи во игра тактика како фрлање на топката кон непријателот со кој се соочуваме за да го спречиме да шутира и така натаму.

Заклучоци

Она што го направи Sledgehammer Games со мултиплеер Call of Duty: Advanced Warfare е пример за тоа како да се ревитализира франшизата без да се менува или раскинува со класичната механика на истата. На попривлечно и полирано пакување мора да се додаде нов начин на движење што е исклучително корисен и кој ќе варира во начинот на игра. И не само тоа, Advanced Warfare додава нови функции во креирање на класи, системски редови, прилагодување, каталог на оружје и во списокот на режими на игри. И најдоброто нешто е што сите тие сочинуваат навистина избалансирано и впечатливо искуство. Без сомнение, се соочуваме со еден од најдобрите режими за мултиплеер во историјата на франшизата.

МВЈ РАТИНГ: 9


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.