Анализа на Huawei Watch GT 2: Паметниот часовник со поголема автономија

Навлака на Huawei Watch GT 2

Пред неколку недели на Huawei Mate 30 официјално. Во овој настан за презентација, кинескиот бренд ни остави други новини, како што е презентацијата вашиот нов паметен часовник. Станува збор за Huawei Watch GT 2, која е лансирана по успехот на првата генерација, чија продажба веќе надмина 10 милиони единици ширум светот.

Веќе успеавме да го тестираме овој нов часовник на кинескиот бренд, во сите овие денови. Можевме да го тестираме и анализираме. Во својата презентација, овој Huawei Watch GT 2 беше најавен како разноврсен часовник, со огромна автономија и дека ќе можеме да го користиме кога спортуваме, а исто така и во нашиот ден.

Спецификации Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT2

Прво на сите, ве оставаме со нагласи на овој часовник на кинеската марка. Така што веќе можете да имате јасна идеја за тоа што ни остава овој Huawei Watch GT 2 на техничко ниво. Часовник кој одржува сличен дизајн со претходниот, иако пристигнува во исто време со подобрувања.

 • Екран AMOLED со големина од 1,39 инчи (454 x 454 точки)
 • Куќиште од 42 или 46 мм
 • Оперативен систем LiteOS
 • Кирин А1 како процесор
 • Складирање до 500 песни
 • До две недели автономија
 • Bluetooth 5.1
 • GPS
 • Сензори: жироскоп, магнетометар, барометар, амбиентална светлина, акцелерометар, отчукувања на срцето
 • Димензии: 45.9 x 45.9 x 10.7 mm
 • Компатибилен со Android 4.4 или понов и iOS 9.0 или понов
 • Интегриран звучник

Моделот што го анализираме во овој случај е најголем, оној со дијаметар од 46 mm.

Дизајн и материјали

Ремени Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT 2 е претставен како разноврсен часовник. Ова е нешто што е јасно со неговиот дизајн, со две круни, што го прави повеќе сличен на дизајнот на нормален часовник, што овозможува многу удобно користење на истиот, и кога играте спорт и може да го носите. Да работите . Покрај тоа, часовникот ни овозможува да користиме заменливи ленти, што го прави уште повеќе разноврсен. Начинот на промена на ремените е едноставен, бидејќи во сите наоѓаме механизам, кој ни овозможува да ги извлечеме и да поставиме нови. Тоа е истиот механизам што го гледаме и во другите паметни часовници, покрај конвенционалните брендови на часовници.

Овој модел во својата класична верзија, кој е оној што го тестиравме, доаѓа со кафеав кожен ремен (Pebble Brown) и гумен спортски чевел во црно. Кафената нараквица е многу елегантна, класична и исто така многу удобна. Што го прави задоволство да се носи овој Huawei Watch GT 2 на нараквицата постојано.

Гумениот ремен е дизајниран да се користат кога се занимаваат со спорт. Тоа е поспортски стил, покрај тоа што е поотпорен материјал. Од оваа причина, особено ако се користи при пливање (часовникот ја дозволува оваа опција), попогодно е да се користи гумениот ремен, кој подобро се спротивставува во ваков тип на ситуација. Поудобно е и во случај на потење или ако врне и се навлажни, што ќе овозможи многу поудобно користење на овој часовник во секое време.

Имајќи различни ремени прави можеме да го користиме овој Huawei Watch GT 2 во сите видови ситуации. Значи, тој работи добро во смисла на разноврсност. Покрај тоа, квалитетот на материјалите што се користат во самиот часовник и во ремените е повеќе од јасен, затоа е направена добра работа во оваа област од страна на кинескиот производител.

Удобно и лесно

Интерфејс на Huawei Watch GT 2

Еден од аспектите што најмногу ме изненади, на подобро, во овој паметен часовник многу е лесен. Со каиш, тежи околу 60 или 70 грама, во зависност од каишот. Поради оваа причина, тоа е многу лесно за носење, има моменти кога дури и заборавате дека го носите вашиот часовник, што е од суштинско значење во овој случај, бидејќи тоа значи дека имате извонредна слобода на движење во овој поглед. Затоа можете удобно да го користите спортувајќи или од ден на ден.

Дури и пред спиење можеме да го користиме часовникот без да биде непријатно за тоа. Иако зависи од преференциите на секоја од нив, јас лично сум навикнат да спијам без часовник, па на почетокот ми изгледаше чудно да одам да спијам со вклучен Huawei Watch GT 2, но ако го имате часовникот вклучен, спиете не треба да имаат премногу проблеми во овој поглед. Покрај тоа, ништо нема да ви се случи додека спиете, во смисла на удари или гребаници, така што ова го олеснува користењето на часовникот пред спиење.

Ремените се прилагодени на големината на вашиот зглоб во секое време, можеме да ги прилагодиме, за да го користиме часовникот поудобно. Во оваа смисла, важно е да се избере точната големина на бирање. Имам нешто тенок зглоб, така што моделот од 46 мм е донекаде голем во овој случај, иако немав проблеми со употребата, но добро е да проверите која големина од овие две што овој Huawei Watch GT 2 одговара подобро на вашата зглоб Иако нешто поголемо бирање го прави користењето на часовникот многу удобно, особено кога треба да го користите екранот на допир на него.

Поврзана статија:
Samsung Galaxy Watch Active, го анализираме ефтиниот паметен часовник на Samsung

Синхронизирање на Huawei Watch GT 2 со телефонот

Здравје на Huawei

За да го синхронизираме часовникот со нашиот паметен телефон, мора да користиме Bluetooth на двата уреди, што ќе им овозможи да се поврзат на прво место, додека исто така треба да преземеме апликација на телефонот, што е апликацијата за здравство на Хуавеи. Од оваа апликација ќе имаме пристап до многу функции и податоци што се собираат на часовникот, како што се растојанија, правци или податоци за спиење и стрес.

Затоа, откако ќе се изврши врската со Bluetooth и ја имаме инсталирано оваа апликација на телефонот, веќе можеме да ги синхронизираме двата уреди со тотална нормалност. Ако сакате да ја преземете апликацијата Huawei Health (Huawei Health), можете да го направите на овој линк:

Huawei Health
Huawei Health
цена: слободен

Екран и интерфејс

Интерфејс на Huawei Watch GT 2

Екранот на часовникот е една од неговите јаки страни. Кинеската марка овојпат користи 1,39-инчен AMOLED екран на допир. Тоа е квалитетен екран, кој исто така ни нуди поголем контраст и подобри бои од оние на првата генерација на овој часовник од кинеската марка. Тоа е екран што ќе можеме читајте совршено дури и кога сонцето ви дава директно, што е важно, покрај тоа што е пријатно. Идеално затоа за употреба на отворено и во затворен простор.

Во врска со интерфејсот, Huawei Watch GT 2 ни остава многу лесен интерфејс. Вкупно има 13 различни сфери што можеме да ги користиме во него, со многу разновидност во оваа смисла, за навистина персонализирана употреба на часовникот во секое време. Ако сакате да ја смените сферата, само притиснете на екранот неколку секунди и тогаш ќе се појави комплетниот список со нив. Едноставно треба да одиме од едни на други додека не го најдеме оној што сакаме да го користиме на часовникот. Потоа кликнуваме на него и рече дека бирачот ќе се прикаже на часовникот.

Што се однесува до употребата на часовникот, тој е многу удобен. Можеме да пристапиме до различни функции на Huawei Watch GT 2 со лизгање настрана, така што ова само по себе е лесен за употреба. Додека можеме да влеземе во целосното мени со кликнување на горното копче. Таму ги наоѓаме сите опции што ни ги дава часовникот, за да можеме да го бараме делот што го сакаме и да го внесеме. Многу е флуидно да може да се движите помеѓу различните менија и функции на часовникот. Опциите што ги наоѓаме во главното мени на часовникот се некои како што се вежба, отчукувања на срцето, дневници за активности, спиење, стрес, контакти, дневник на повици, музика, пораки или аларм, меѓу другите. Значи, имаме многу функции, кои можеме да ги користиме во секое време.

Huawei Watch GT2

Ако го лизнеме екранот надолу, како кога го правиме овој гест на телефон, имаме пристап до брзи поставки. Овде наоѓаме неколку опции, како што е функцијата на екранот секогаш вклучен, режимот „не вознемирувај“, поставки, аларм или да го пронајдам мојот телефон. Функции што се користат често и до кои пристапот се добива на побрз начин во овој случај со едноставен гест.

Вежба

Huawei Watch GT 2 е дизајниран така што можеме да спортуваме. Затоа, има можност да снима до 15 активности различни, така што нашите тренинзи се снимаат во секое време со овој часовник. Во рамките на делот за вежби на самиот паметен часовник, наоѓаме активности за кои можеме да го користиме, а тоа се:

 • Стартувај со водич
 • Трчање на отворено
 • Прошетка на отворено
 • Одење во затворено
 • Пасео
 • Користете стационарен велосипед
 • Пливање во затворено
 • Пливање на отворено
 • Одиме
 • Вклучување во затворено
 • Трекинг
 • Трчање по патеки
 • Триатлон
 • Елиптичен тренер
 • Ред
 • Останати

Huawei Watch GT 2 Sport

Кога одиме да спроведеме некоја од овие активности, ние мора да го активираме во овој дел, така што часовникот ќе ја запише нашата активност на овој начин во секое време. Покрај тоа, бидејќи овој Huawei Watch GT 2 има GPS, ние ќе можеме совршено да ја видиме маршрутата што сме ја направиле кога го користевме во тоа време. Seeе видиме податоци како што е достапното растојание благодарение на оваа функција. Податоците што ги дава во овој случај се секогаш многу точни, ги споредив со друга апликација на телефон (Google Fit) и разликите беа минимални, така што тие добро се усогласуваат во оваа смисла кога треба да ги користиме.

Додека ги правиме овие активности, часовникот ќе снима сè што правиме (чекори, растојание, време, брзина). Сите активности што ги направивме се зачувани во делот запис за вежби, каде што можеме да ги видиме сите овие податоци за нив. Значи, имаме контрола над овие активности во случај да сакаме да ги видиме повторно. Исто така, во апликацијата Huawei Health може да ги видите сите нормално.

Поврзана статија:
Fossil Sport Smartwatch, вистинска алтернатива со Wear OS [АНАЛИЗА]

Спиење и стрес

Пулсот на Huawei Watch GT 2

Овој часовник има функција на достапно мерење на спиење. Благодарение на тоа, ќе можеме да го видиме бројот на часови што сме ги спиеле, покрај тоа што ќе покажеме информации за фазите на спиење во секое време во апликацијата Хуавеј Здравје. Значи, ние имаме контрола над спиењето, со оценка за квалитетот на сонот. Исто така, прикажана е историја, споредувајќи ги податоците со другите денови, за да може да се види како тие се развиваат во оваа смисла.

Huawei Watch GT 2 исто така ни овозможува да ги следиме отчукувањата на срцето. Willе ни даде приближна идеја за ритамот на срцето во секое време. Покрај тоа, таа има функција што ќе нè информира ако за 10 минути нашата фреквенција е или превисока или прениска. Ова работи и за мерење на стресот, што е друга функција што ја имаме на располагање на часовникот. Тоа ќе ни помогне да го измериме нивото на стрес што го имаме.

Повици и пораки

Две многу важни функции во овој Huawei Watch GT 2, кои исто така го разликуваат од другите часовници во неговиот ценовен сегмент, се повиците и пораките. Можеме да одговараме или да одбиваме повици што ги добиваме на телефон од часовникот во секое време. За да биде тоа можно, часовникот треба да се поврзе преку Bluetooth со нашиот телефон, а растојанието помеѓу двата уреди не може да надмине 150 метри.

На часовникот ни е дозволено да имаме агенда од 10 контакти, за да можеме да ги избереме оние луѓе со кои имаме повеќе контакт. Квалитетот на повиците е повеќе од прифатлив, па затоа е добра опција во случај на вонредна состојба или повик што нема да биде предолг. Исто е и за пораките, можеме да ги читаме на екранот на часовникот во секое време без проблеми.

Музика

Во официјалното претставување на Huawei Watch GT 2, оваа можност беше потенцирана. Часовникот ќе ни даде можност да слушаме музика од него, благодарение на фактот што има интегриран звучник. Покрај тоа, тој доаѓа со складиште кое ни овозможува да имаме до 500 различни песни во него. Идеално ако сакаме да слушаме музика кога спортуваме со часовникот.

Ако сакаме да ги имаме овие песни тогаш ќе мора да ги преземеме во MP3 формат и потоа ставете ги на часовникот. Иако, исто така, имаме можност за промена на конфигурацијата во неа, така што ќе можеме да слушаме музика од апликации како што е Spotify од телефонот. Тоа е опција која сигурно ќе биде поудобна за корисниците.

Автономија: клучна функција во Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT2

Веќе во неговата презентација беше јасно наведено. Huawei Watch GT 2 ќе се истакне по својата автономија, во голема мера благодарение на воведувањето на нов процесор во него, што ќе ни даде подобри перформанси, како дополнение на подолгото траење на батеријата во него. Ова е нешто што повеќе од исполнува.

Марката објави дека траењето на батеријата може да достигне 14 дена без проблеми, иако тоа ќе зависи од употребата. Ова е нешто што може да се потврди, бидејќи можев да видам како дури и со прилично честа употреба, конфигурирање вежба, слушање музика, консултации со известувања, итн. Ми траеше околу 11 дена без никаков проблем. Од моментот кога го добив часовникот го користам секој ден, некои со поголем интензитет, други со помалку, но со честа употреба.

Како што е логиката, тоа ќе зависи од употребата на секој корисник во оваа смисла, особено ако користиме функции како што е секогаш вклучен екран, што значително ја намалува неговата автономија. Умерената употреба на истиот ќе овозможи автономијата на овој Huawei Watch GT 2 да се прошири без проблеми до две недели, па затоа е многу важен аспект и што несомнено го прави овој часовник од кинеската марка да се издвојува од конкурентите на пазарот.

Нема лаги, затоа, автономијата може да достигне две недели. Ако баравте паметен часовник што ќе ви даде добра автономија во секое време, Huawei Watch GT 2 е претставен како една од најцелосните опции во овој поглед. Како и обично, пристигнува со сопствен полнач во кутијата и кабелот исто така, за да можеме да го поврзуваме постојано.

Поврзана статија:
Huawei P30 Pro, ова е новиот предводник на кинеската фирма

Заклучоци

Huawei Watch GT2

Huawei Watch GT 2 е претставен како многу комплетен паметен часовник. Модерен, разноврсен и многу лесен дизајн, што го прави користењето многу удобно во сите видови ситуации, како кога се занимавате со спорт, така и кога го носите секојдневно. Покрај тоа, со заменливи ремени можеме да ја прилагодиме употребата на овие ситуации на многу едноставен начин.

Willе ни овозможи да го користиме кога треба да вежбаме, да можеме да ја мериме нашата активност на прецизен начин. Покрај тоа што имаат дополнителни функции што го прават од ваков интерес, како што се повици, музика или контрола на спиењето. Значи, работи многу добро во овој поглед. Не можеме да го заборавиме огромна батерија и голема автономија што ни го дава овој часовник, до две недели. Го прави многу интересен модел.

Без сомнение, за само 239 евра цена, Huawei Watch GT 2 е претставен како една од најдобрите опции во областа на паметните часовници денес. Тоа е во согласност со она што корисниците го бараат во оваа смисла на ниво на функции, дизајн и има цена што е многу достапна за повеќето. Набавка за која нема да жалам.

Не се пронајдени производиКупете го Huawei Watch GT 2 /]


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.