Преглед на кампањата Call of Duty: Advanced Warfare

Мисијата што Чекан Започна пред три години, не беше воопшто лесно и иако грижата за испорака на една од најуспешните франшизи на сите времиња може да изгледа како многу апетитивен предлог, да се биде избран да се исчисти нередот што другите го оставија не беше чинија вкусна.

Во овој текст ќе се фокусираме на Режим на кампања на насловот (да може да го анализираме во длабочина мултиплеерот неколку дена подоцна) и во приказната што ја создаде студиото и за која го имаше настапот на сеприсутниот и одличен актер Трој Бејкер и Кевин Спејси, еден од најдобри актери што му го дадоа на Холивуд.

Дознав пред некој ден, истражувајќи ја кратката историја на Игрите со санки, тоа Глен Шофилд и Мајкл Кондри, нејзините основачи и директори на Call of Duty: Напредно војна, тие се запознаа на Висцерал Игри додека работеа на Мртвиот простор, што е пример за тоа како да се раскаже приказна и, на некој начин, да се оживее и стимулира жанрот во тапаните.

напредна_војна

Целта на Advanced Warfare е слична бидејќи тие мораа да пристигнат за една година во која брендот беше многу оштетен поради глупостите што се покажаа како Call of Duty: Ghosts. Избраната премиса, земете временски скок од 50 години и кажете ни каква ќе биде војната во блиска иднина со ликот на Jonонатан Ајронс Како главен антагонист, таа е прилично впечатлива. Дека приказната е раскажана во прво лице и од перспектива на истиот лик, Мичел, е во потрага по поголема емпатија, оставајќи ги зад себе приказните раскажани од две или три перспективи како и другите наслови во франшизата.

Кога преземате команда и ги правите вашите први чекори во кампањата, ќе се сретнете со класични плетени од франшизата и дека и покрај забележителното техничко подобрување и вклучувањето на нови механичари за движење сè уште се таму. Зборувам за оние прекумерно линеарни средини и прекумерно коридори кои покрај ограничувањето на истражувањето или слободата на дејствување, темпото забавува поради постојаната потреба да се чека сојузничката АИ, без очигледни измени или подобрувања, да напредуваат за да се отворат вратите , проверете ги електронските уреди и, во крајна линија, дозволете ни да одиме напред.

Надвор од овој вид структура Најдовме неколку мисии во текот на целата кампања што нè оставија малку пошироки кога станува збор за дејствување и исполнување на нашата цел и тие се, без сомнение, оние во кои најмногу се ужива и покрај тоа што не се најспектакуларните во однос на локацијата или пристапот. Дека, патем, играта е повеќе од доволно и благодарение на патувањата во Антарктикот, Сан Франциско, Нов Багдад или Грција, кампањата станува многу разновидна во однос на поставувањето и се цени.

Вистина е исто така дека доаѓаат од автентични пиротехнички емисии ширум светот како што се Modern Warfare 3, Оваа кампања може да изгледа малку кратка во емисија од големи размери во потрага по нешто пореален аргумент во кој Jonонатан Ајронс е главната оска. Без откривање на која било заговорна компонента, ќе кажам дека го ценев фактот дека фигурата на стереотипниот непријател е оставена зад себе и е лик со релативно разбирливи нијанси и мотивации се додека не напредне во заплетот, оставајќи го настрана тоа таписерија од лошо лошо чекор напред.

Можеби е во тек, во тоа како се менува перцепцијата на приказната и мотивациите на ликовите, кампањата Call of Duty: Advanced Warfare најмногу паѓа. По неколку први нивоа кои воведуваат новини на наративно и репродуктивно ниво, кои знаат да го изненадат играчот, завршува да паѓа во заговори, мисии и цели кои се премногу актуелни и не се многу нарушувачки. Добар додаток што нè мотивира да напредуваме, патем, е фактот дека можеме да го подобриме нашиот карактер со заработка на поени со добивање убиства, удари со глава, убиства со гранати и колекционерски предмети; со тоа можеме да се подобриме од здравјето на нашиот карактер до брзината на повторно вчитување преку капацитетот на расположивите гранати.

За време околу шест часа Willе уживате во пиротехничко шоу од прв ред, кое обиколува различни делови на земјината топка, присуствувајќи на нешто подетална приказна од нормалната и дека, и покрај ужасното синхронизација (онаа на еден од војниците во корпусот Атлас е една од најлошите што се сеќавам) , има одлични претстави и кинематика на многу високо ниво. Можеме да го кажеме тоа пакувањето е посветло и попривлечно од кога било и дека првиот залак има вкус на новина и свежина, на крајот на краиштата, вкусот на чоколадото е сè уште премногу сличен на оној од претходните години.

МВЈ РАТИНГ: 7


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.