Преглед на проекторот GP90, достапен и многу интересен

G90

Откако долго време се обидовме да направиме ваков тест, конечно имавме пристап до проектор кој, спротивно на она што можете да го замислите пред да предложите негово купување, е многу помоќен и поинтересен отколку што можете да замислите, а да не спомнува скоро задолжителна набавка за секој што сака да проба некој од тие уреди пред да започне со купување на еден создаден од многу по меѓународно признат бренд.

Пред да започнете да истражувате сè што му се допаѓа на проекторот GP90, Би сакал да ја истакнам прецизно разликата на овој производ со оние од конкуренцијата бидејќи, додека брендовите како што се JVC, Sony или Epson, три од компаниите чии играчи се едни од најпознатите на пазарот, тие имаат цена од просечно далеку надминува 3.000 евра, во ретка прилика GP90 може да биде ваш за нешто помалку од 200 евра, зборувајќи за официјална цена, без попусти. Ако го сакате со попусти, можете да го купите тука за само 119 € како што ќе посочиме на крајот од оваа анализа.

Функционална и привлечна естетика

Г90 заден

Една од најинтересните точки на овој проект е, без сомнение, неговата естетика. Дел каде дизајнерите на компанијата работеле напорно и тоа може да биде една од најмоќните причини зошто многу корисници конечно се одлучуваат за овој проектор отколку за други со слични карактеристики што можете да ги најдете на пазарот.

Во овој момент, пред да продолжиме, мора да имаме предвид точно дека станува збор за производ чија официјална цена е нешто помалку од 200 евра, нешто што го прави користени материјали, и покрај фактот дека тие претставуваат практично совршено вклопување и со добар квалитет не натера да се сомневаме како можат да го издржат тестот на времето.

Фокусирајќи се за момент на нејзината надворешна естетика, наоѓаме куќиште направено целосно од пластика со многу добар допир. На горниот дел од него наоѓаме директно типични копчиња за контрола на моќноста на проекторот, како и различните опции на менито, изворот од кој сакаме да репродуцираме ... Се издвојува предниот дел, областа каде што се наоѓа голем објектив за неговиот сребрен тон, кој остро се спротивставува на остатокот од случајот во црно. Ако одиме на една од нејзините страни, ќе ги најдеме тркалата за подобрување на дефиницијата на сликата за, веќе одзади, да ги најдеме напојувањето и Влезови RCA, USB, HDMI или VGA.

Како што можете да видите, ова е проектор особено погоден за употреба во секој дом благодарение на неговите врски и капацитет. Како прво, треба да земете предвид нешто за што сè уште не сме разговарале и е точно со големината на проекторот, нешто што треба да го земеме предвид при купување на ваков производ. Во оваа пригода, GP90 се издвојува по својот 28 сантиметри напред, 22 сантиметри длабоки и 10 сантиметри високи.

Технички карактеристики

G90 леќа

Ако влеземе во делот за технички карактеристики, вистината е дека се соочуваме со многу интересен производ без никогаш да сакаме да бидеме најдобри на пазарот или да се натпреваруваме со големите брендови. Пример што го имаме во вашиот сооднос на контраст каде се среќаваме со 10.000: 1, доволно за да се обезбеди А. прилично добра резолуција од 1200 x 800 пиксели природно иако со помош на софтвер, оваа резолуција може да се зголеми до 1920 x 1080. Од друга страна, боите се многу живописни со еднакво висока емисија на бела и боја во светло на 3.200 лумени.

Во овој дел мора да се земе предвид дека проекторот е опремен со ламба со животен век од 30.000 XNUMX часа. За да го ставите ова во контекст, кажете ви дека овој просек е еквивалентно на гледање филм секој ден, околу 40 години. Во овој дел, вистината е дека не мислам дека е погодно да се внесат броеви бидејќи, во огромното мнозинство на случаи, тие се тотално непотребни, па затоа би сакал да се фокусирам на резултатите што ги добивме за време на тестот.

Тестиран проектор GP90

Далечински управувач G90

За да го спроведеме нашиот тест, земајќи ги предвид карактеристиките на уредот, не сакавме да ја користиме најдобрата технологија што ја имаме, туку да се обидеме да симулираме многу повеќе домашно опкружување. Имајќи го ова на ум, кажете ви дека за тестот едноставно користевме различни системи како лаптоп, конзола од следната генерација и UHD Blue-ray плеер, curубопитно добивајќи, и покрај различната моќност и видео квалитет извадени од секој систем, помалку или повеќе исти резултати.

Тестот го започнуваме со притискање на копчето за напојување на проекторот, по ова дејство тој започнува за само неколку секунди. Откако ќе можеме да ја видиме сликата, треба да ги користиме копчињата лоцирани настрана за да ја прилагодиме дефиницијата на сликата. Во овој момент, поради рачно прилагодување на проекторот, е местото каде што можеби можеме да го најдеме најголемиот проблем бидејќи не е лесно да се натера сликата да изгледа тотално остра. Секако, сето ова зависи од трпеливоста што ја имаме и од нашата чувствителност при вртење на тркалото.

Откако сликата ќе биде прилагодена според нашите потреби, нешто што може да ни одземе кратко или долго, во зависност од перцепцијата и вкусот, резултатот е прилично добар и квалитетно бидејќи сликата, генерално, е обично многу стабилна. Според моето искуство, вистината е секогаш многу подобро да се работи со резолуција на сликата во природен формат и дека ако ја размериме, се чини дека е малку заматено.

Мислење на уредникот

GP90
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
119,69 a 180,00
 • 80%

 • GP90
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Сликата
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 75%
 • Материјали
  Уредник: 60%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите

 • цена
 • Дизајн
 • Добар квалитет на слика
 • звук

Contras

 • Производствени материјали
 • Нема влез на антена
 • Нема лузна
 • Рачни прилагодувања на сликата

Дојдовме до делот за заклучоци, за мене, барем лично, најтешкиот од целиот тест бидејќи мора да ги процениме сите позитивни поени на производот како што е GP90. Со тоа, време е да се процени овој проектор и, лично, морам да признаам дека, иако има подобри опции на пазарот, а ги нема малку, вистината е дека ако ги филтрираме сите овие опции со цена, ние сме порано еден од најинтересните проектори што можете да го најдете денес.

Без сомнение, тоа би била опцијата што би ја испробале во случај да сакате да имате еден од овие играчи за да започнете да го користите, да видите што може да понуди, да научите за неговите карактеристики и особено како да работите со него. Поради ова, би препорачал, ако никогаш не сте имале, но сакате да го пробате, да се одлучите за GP90, додека, ако веќе имате и барате замена, може да биде поинтересно да пробате други видови на поцелосни и моќни системи, иако, за возврат, многу поскапи.

Ако сте го достигнале крајот на овој тест и, дополнително, сте заинтересирани да добиете единица за да видите сами за што е способна, кажете ви дека денес врв Го има на продажба со 33% попуст, што значи дека може да добиете единица за околу 125 евра, цена што може да се намали на 119'69 евра ако го користиме купонот: AJ5 ИСКЛУЧЕНО. Кликнете тука за да го купите по таа продажна цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Диего суарез педраза dijo

  Здраво, сметав дека вашата статија е многу интересна и ми помогна целосно да се убедам и на крајот ќе го купам овој проектор. Имам прашање за кое би сакал да имам твое мислење;
  Кој уред би го купиле за да му ставите Android, WiFi и bluetooh на проекторот? може ли да ми препорачаш?
  Однапред ви благодариме

бул (точно)