Xiaomi Mi4c, автентичен beвер со цена што им е достапна на сите

Xiaomi

Чекајќи Xiaomi официјално да го претстави новиот Xiaomi Mi5, последните денови тој падна во наши раце, и благодарение на игого.ес интересното Xiaomi Mi4c, терминал кој се издвојува по своите карактеристики и спецификации и пред се по својата цена. Следно ќе ви покажеме комплетна анализа на овој паметен телефон во кој ќе можете да дознаете малку подетално за овој Xiaomi кој може да се пофали со мускули и нема да ве чини премногу евра за да можете да го носите во вашиот џеб

Во нашиот случај Можевме да ја тестираме и исцедиме верзијата наречена Стандард, која ни нуди 2 GB RAM и 16 GB простор, што несомнено општо е чувството дека малку паѓа во некои аспекти, иако не грижете се затоа што на пазарот е достапна повисока верзија.

Поточно, најмоќната верзија ни нуди 3 GB RAM и 32 GB простор, што практично не ја зголемуваат цената на терминалот. Но, да не трчаме премногу, ќе разговараме за цените малку подоцна. Да почнеме со анализа на овој Xiaomi Mi4c.

Карактеристики и спецификации

Следно ќе направиме преглед на главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Mi4c;

 • Димензии: 13.81 х 6.96 х 0.78 сантиметри
 • Тежина: 126 грама
 • 5-инчен екран со Full HD резолуција, 1.920 на 1.080 пиксели, 441 dpi
 • Qualcomm Snapdragon 808 64-битен хексакор-процесор од 1,44 GHz
 • Adreno 418 GPU
 • 2 GB или 3 GB RAM меморија
 • Меморија од 16 GB до 32 GB без можност за проширување преку картичка microSD
 • Задна камера од 16 мегапиксели и решетка f / 2.0
 • Предна камера од 5 мегапиксели со решетка f / 2.0
 • Поврзување WiFi 802.11b / g / n / ac, Bluetooth 4.1,
 • ЛЕТ-4Г опсези 1/3/7 (800 MHz не е поддржано)
 • Двојна СМС
 • USB тип-C
 • 3.080 mAh батерија со брзо полнење 2.0
 • Андроид 5.1 шекерче оперативен систем со слој за прилагодување MIUI

Дизајн

Xiaomi

Веднаш штом ќе го извадите овој Xiaomi Mi4c од кутијата, може совршено да се сфати, ако претходно сте виделе и сте допреле еден од паметните телефони на кинескиот производител, дека несомнено се соочуваме со Xiaomi. И тоа е дека ние се сретнеме со повеќе типични материјали и непогрешлив дизајн без големи нагласи, ниту дека привлекуваат моќно внимание.

Како што веќе рековме, телото на мобилниот уред е целосно изработено од пластика, што ни нуди пријатно чувство во раката, но во голема мера се лизга, што несомнено претставува голем ризик за нашиот Mi4c.

Овој паметен телефон е еден од таканаречените unibody, односно не постои можност за отстранување на задниот капак за пристап до приклучната батерија. За да ги поставиме СИМ-картичката или картичките, мора да извлечеме мала лента лоцирана на левата страна. Она што во никој случај не треба да го барате е послужавник за картичката microSD бидејќи ја нема, ова е голем проблем.

Предниот дел нема многу анализа кога станува збор за дизајнот и е целосно окупиран од екранот, а горниот лев агол е врежан логото на Xiaomi.

Екран

Во оваа анализа решивме да создадеме посебна точка за детално анализирање на екранот и тоа е можеби најсилната точка на овој Xiaomi Mi4c. Со 5 инчи, со Full HD резолуција и користење на IPS технологија ќе најдеме квалитет на слика и спектакуларен резултат во скоро секоја ситуација.

По неколкудневно користење на терминалот, би се осмелил да кажам дека сме без сомнение еден од најдобрите екрани на пазарот, кој ни нуди неколку светли слики со реални бои и добро избалансиран контраст.

На отворено и сред бел ден резултатот е сè уште исто толку оптимален. Во затворен простор и при слаба осветленост, сè останува исто. Пример за ова е следнава слика;

Xiaomi

Ако требаше да ставиме белешка на екранот на овој Xiaomi Mi4c, тоа несомнено ќе беше многу високо, а тоа е дека кинескиот производител покажа дека понудата на корисникот ефтин паметен телефон не значи во никој случај да се прави без екран со висок квалитет.

Перформанси

Тестирав помоќни мобилни уреди од овој Xiaomi Mi4c, но во делот за перформанси белешката што ја добива овој паметен телефон е несомнено доста добра. И дали е тоа со процесорот Qualcomm кученце 808, поддржан во нашиот случај од 2GB RAM меморија, сè се движи и работи совршено, исполнувајќи ги очекувањата што ги имав.

Откако ќе го исцедиме со апликации, игри и интензивна употреба, можеме да се осигураме дека не сме забележале никакви проблеми и дека перформансите воопшто се оптимални. Овој Xiaomi Mi4c нема на што да завидува во однос на перформансите на другите терминали од истата палета присутни на пазарот.

Xiaomi Mi4c AnTuTu

Без сомнение, ни остана желбата да ја доживееме изведбата со повисоката верзија од 3 GB, што сигурно ќе понуди уште подобри резултати, но тоа ќе биде за друго време.

Batería

Овој Xiaomi Mi4c има 3.080 mAh батерија дека без сомнение земајќи ја предвид големината на екранот на овој терминал е повеќе од доволно за да ни понуди повеќе од интересна автономија. Оптимизацијата на целиот терминал исто така помага во голема мера дека автономијата совршено ги исполнува очекувањата што ги имавме.

Безмилосно стискајќи, успеавме совршено да го достигнеме крајот на денот и со намалување на осветленоста на екранот и грижа за батеријата во некои прилики, совршено успеавме да го задржиме полначот на уредот далеку од нас цели два дена.

Камера

Xiaomi

Како што веќе видовме претходно, задната камера на овој Xiaomi Mi4c има а сензор, произведен од Sony (IMX258), од 13 мегапиксели со решетка f / 2.0. Најзначајните страни на камерата на овој терминал се верноста на бојата, покажувајќи во секое време многу реални бои и брзината на фокусот што ќе изненади повеќе од еден корисник.

Во однос на можностите за снимање, задната камера ќе ни овозможи да правиме видеа со 1080p и 120fps.

Предната камера има 5 мегапиксели со видливо поле од 85 степени и бленда f / 2.0 што, за жал, можеби не е тоа што би можеле да го очекуваме, иако скоро никој не ја користи предната камера премногу, освен да направи многу спорадично селфи.

Резултатите не се на ниво на таканаречените уреди од високата класа, но би можеле да кажеме дека тие остануваат многу близу до извонредниот, што уште еднаш земајќи ја предвид цената на овој уред, е повеќе од интересно.

Заклучоци

Пред да ги анализираме позитивните и негативните точки на овој Xiaomi Mi4c мора да кажеме дека уште еднаш овој мобилен уред од кинескиот производител ни остави одличен вкус во устата. И тоа е тоа уште еднаш Xiaomi успеа да развие и произведе паметен телефон со високи перформанси и дизајн, иако можеби малку фер, но интересен, по многу ниска цена.

За нешто повеќе од 200 евра, секој корисник може да го има овој Xiaomi Mi4c кој се движи во средниот опсег, иако со целосна безбедност може да претставува битка во некои аспекти на многу терминали од таканаречената палета од високата класа.

Според многу лично мислење и откако го користев овој уред неколку дена, останувам да го опишам со таа изрека која вели „добро, убаво и ефтино“.

Најпозитивните

Најпозитивните аспекти што ги откривме во овој Xiaomi Mi4c се многу. На пример, дизајнот, иако употребениот материјал е пластичен, е способен да го освои секој корисник со оглед на неговите привлечни бои и едноставност. Неговата изведба, повеќе од точна автономија што може да ни ја понуди и повеќе од извонредна камера тие можат да бидат други точки што можат да нè наведат да одлучиме да го набавиме овој терминал од еден од најистакнатите кинески производители на пазарот.

Неговата цена несомнено ги затвора позитивните точки, а тоа е дека секој корисник кој сака може да има одличен терминал, кој е близу до високите опсези на пазарот, за многу ниска цена што во зависност од бојата што најмногу ја сакаме, може биде многу малку повеќе од 200 евра.

Најнегативни

За жал, овој дел не може да се остави празен и затоа што отсуството на microSD картичка е прилично голем проблем, особено ако ја купиме верзијата за складирање од 16 GB. Можеби, исто така, очекувавме нешто повеќе во однос на предната камера или дизајнот, но повеќе од негативна, би можеле да го претставиме тоа како да се подобрат работите за идните верзии на овој паметен телефон.

Исто така, би можеле да ја запомниме верзијата на оперативниот систем Андроид 5.1 во овој дел, кој се надеваме дека наскоро ќе стане историја со доаѓањето на Андроид 6.0, иако ажурирањата на софтверот не се предностите на Xiaomi.

Xiaomi

Цена и достапност

Овој Xiaomi Mi4c веќе се продава неколку месеци на пазарот и покрај тоа што можете да го купите во голем број продавници во мрежата на мрежи, наша препорака е да го купите во Игого, преку следново линк, за цена од 243 евраИако во зависност од бојата што ќе ја изберете, можете да ја имате дома за неколку дена за нешто повеќе од 200 евра.

Што мислите за овој Xiaomi Mi4c?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Мислење на уредникот

Xiaomi Mi4c
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
203 a 243
 • 80%

 • Xiaomi Mi4c
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Камера
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • цена
 • Карактеристики и спецификации
 • Batería

Contras

 • Отсуство на MicroSD
 • Предна камера
 • Андроид верзија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио dijo

  Здраво, велите дека перформансите не се силна страна на xiaomi. Дали сте имале xiaomi како личен телефон? Мислам дека не, кога ќе го потврдите тоа, xiaomi ако се карактеризира со нешто е давање голема поддршка на нејзините терминали не толку колку јаболкото, но скоро и поздрав