Преземањата на омилената апликација за пораки на Сноуден Сигнал вртоглаво се зголемуваат

сигнал

Во светот на пораките, сè повеќе компании се посветени на лансирање производи за да можат корисниците да комуницираат преку пораки. Но, веќе некое време, оние што пристигнуваат го прават тоа со една главна карактеристика: приватност, нешто што до денес е сè уште малку тешко да се најде во општите апликации, иако тие исто така имаат можност за криптирање на разговори од крај до крај. Едвард Сноуден, кој се прослави како резултат на откривањето на работата на НСА кога станува збор за шпионирање не само на граѓаните, туку и на други земји, исто така ги користи овие типови апликации, но не и вообичаените.

Апликацијата што Сноуден ја користи само за испраќање пораки се нарекува Signar, апликација која има енкрипција од крај до крај и е една од најбезбедните опции за комуникација без страв дека различни влади можат да пристапат до нашите разговори. Оваа апликација виде како од победата на Доналд Трамп како електро претседател во САД, преземањата неверојатно се зголемија.

На почетокот на оваа година, Трамп изрази незадоволство од „Епл“ што не сака да го отклучи уредот што го користеа терористите од бомбашкиот напад во Сан Бернардино во декември минатата година. Според ФБИ, терминалот може да има потребен материјал за да се спречат идните напади. Позицијата против Епл за неговото одбивање имплицираше дека ако победи на изборите, контролата над нејзините граѓани може да биде многу поголема отколку што е денес.

Сигналот се појави на пазарот во 2015 година и во моментов Ни нуди верзии за Android, iOS и прелистувачот Chrome и стана една од најкористените апликации од сите оние луѓе кои сакаат да избегнат владина контрола и надзор по секоја цена.

Преземи за Chrome

Сигнал - приватна порака (врска со AppStore)
Сигнал - приватна поракаслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.