Facebook Stories сега е достапна за споделување моменти со датум на истекување

Несомнено многу милиони корисници веќе ќе ја користат оваа „новина“ имплементирана во најголемата социјална мрежа во светот, Фејсбук Приказни. Ова за оние кои не знаат и објаснуваат брзо, е нов начин да ги споделиме нашите моменти на едноставен начин, со достапни секакви филтри и налепници што ни овозможуваат да уживаме во оваа содржина ограничено време. Во овој случај, за новите објавени Facebook Stories ќе биде 24 часа, штом ќе помине овој пат, содржината ќе се избрише.

Најпрво го видовме на Snapchat, револуционерна социјална мрежа што ви овозможува да споделувате видео моменти „на неколку часа“ кои потоа автоматски се бришат. Набргу потоа, и гледајќи го успехот што го постигна Snapchat, почнаа да се појавуваат добри имитатори и клонови, кои малку по малку добија терен. Дури и Фејсбук се обиде да изврши купување на Snapchat, но тоа не попушти и тоа беше кога видовме пристигнување на Instagram Stories, Марк Цукерберг бесрамно го копираше овој метод и сега го стори тоа повторно со своите Фејсбук приказни.

Сега што можеме да сториме со оваа нова приказна на Фејсбук што е достапна во моментов за корисниците на iOS и Android со најновата верзија на апликацијата, 80.0 за iOS и 111.0.0.18.69 за Android. Споделувањето на нашите видеа или фотографии со смешно веќе стигна до Фејсбук.

Како функционира

Операцијата е многу едноставна и секој може да ја користи оваа нова функција имплементирана на Фејсбук. Единствено што треба да сториме откако ќе ја ажурираме апликацијата до најновата достапна верзија е да кликнеме на копчето за камерата што се појавува на горниот дел и да започне да се емитува во живо. Ако сакаме да испратиме приватна порака, ова е можно и со Фејсбук приказни, но има времетраење од 24 часа исто За да ги поставиме филтрите, треба само да го придвижиме прстот нагоре или надолу и да стапиме воила, откако ќе завршиме, можеме да го споделиме нашиот момент со сите.

Засега, оваа услуга е активна во Аргентина, Италија, Унгарија, Тајван, Шведска, Норвешка, Шпанија и Малезија, но во следните неколку часа и денови ќе продолжи да се шири кон остатокот од светот. Дали сте го пробале уште?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.