Пристигнува новата верзија на Twitter, Twitter Lite која ни овозможува да заштедуваме податоци

Ако постои социјална мрежа што мене лично ми се допаѓа, тоа е Твитер. Точно е дека има некои детали што треба да се поправат и дека не се соочуваме со најдобрата социјална мрежа во однос на можностите или корисниците, но вистина е дека за многумина од нас е совршен медиум за читање на најистакнатите и интересни вести брзо, едноставни и ефикасни. Покрај ова, социјалната мрежа се обидува да се прилагоди на временските периоди и покрај тоа што веќе го кажавме, нема детали за да се подобри и еден од нив само што го реши со лансирањето на Twitter Lite, „апликација“ што се користи од прелистувачот и тоа им овозможува на корисниците да заштедат на стапките на податоци.

Во овој случај, во наводници велиме дека станува збор за апликација затоа што навистина е прелистувач што можеме да го користиме од кој било мобилен уред, таблет, компјутер, итн. Во оваа смисла, нема ограничувања и она што ни обезбедува е многу почист временски рок за навигација без да трошиме речиси никакви податоци. Сето ова е можно благодарение на работата направена заедно со Google и тие дизајнираа Twitter Lite, кој ви овозможува да ја користите социјалната мрежа со 140 карактери преку „мрежата“ мобилен.twitter.com и веќе е достапен за употреба.

Па сега, сите оние кои имаат мала стапка на податоци, лошо поврзување во одреден момент и сакаат да консултираат нешто на социјалната мрежа или едноставно имаат почист интерфејс, можат да го користат Twitter Lite токму сега. Како што е објаснето со брзината со која можеме да навигираме со Twitter Lite го надминува оригиналот за 30%, а исто така тежината во прелистувачот е само 1 MB.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.