UPS нарачува 125 електрични камиони од Tesla

Добри вести за обете компании бидејќи Тесла ја има оваа прва важна нарачка на флота електрични камиони и самиот УПС сигурно ќе добие добар број комплименти од сите медиуми (како што веќе се случува) покрај оптимизирајте ги трошоците за одржување, горивото, даноците и грижете се за планетата уште малку.

Компанијата на Елон Маск добива голема побарувачка за своите нови електрични камиони и UPS-от им додава на нарачките направени пред неколку дена од Волмарт, Хант Транспорт, Пепси и Сиско кои исто така порачале од Тесла. Во случајот со Пепси, компанијата е таа што нарача најмногу камиони со 100 единици, сега УПС ја надминува таа бројка за 25 единици.

Потврдена е цената на електричниот полу-камион Тесла

Сигурно, обичните корисници како вас или мене не се заинтересирани за ова движење на самото Тесла за производство на своите електрични камиони бидејќи немаме ни најмала можност да купиме, но очигледно е компаниите сега имаат интересна опција за превоз по пат и токму за нив е наменет овој производ.

Самиот Илон Маск, Тој лансираше порака на својот профил на Твитер во која му се заблагодарува на UPS-от за резервацијата на оваа флота камиони:

Од своја страна, УПС го открива својот интерес за овие камиони со изјава издадена од Хуан Перез, раководител на информации и инженерство на УПС:

Повеќе од еден век, UPS-от ја водеше индустријата во тестирање и спроведување на нови технологии за поефикасна флота на операции. Овие иновативни електрични камиони се подготвени да имаат корист од новата ера со поголема безбедност и со намалување на влијанието врз животната средина и трошоците за сопствениците.

Мора да ја имаме предвид цената што секој од овие камиони на Тесла чини 200.000 УСД, што прави брзи сметки и без да сметаме каков било можен попуст за бројот на камиони или нешто слично, UPS-от ќе плати околу 25 милиони долари за овој број на камиони. Зборовите на производителот Тесла за датумите на испорака се за следната 2019 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)