Протекоа лични податоци на илјадници инфлуенсери на Инстаграм

Instagram

Инстаграм е модерна социјална мрежа и тоа е бесмислено што денес не треба да ви го кажуваме тука. Социјалната мрежа во сопственост на Фејсбук префрла огромни суми пари преку „инфлуенсери“, луѓе со милиони следбеници кои се продаваат на највисокиот понудувач за да ги понудат своите производи во една од нивните публикации, сепак, нов безбедносен скандал ги тресе социјалните мрежи. Илјадници лични податоци на инфлуенсери протекоа преку базата на податоци што вклучуваше телефонски броеви и е-пошта. Уште еднаш реалноста открива дека никој не е безбеден на Интернет.

Поврзана статија:
Како да преземете видео од Инстаграм

Информациите ги споделија северноамериканските медиуми TechCrunch y предупредување дека е пронајдена јавна база на податоци, односно дека нема механизми за безбедност и автентикација некои, што собира бројни лични и приватни податоци во врска со илјадници инфлуенсери и брендови кои работат преку познатата социјална мрежа. Поточно, најрелевантни податоци биле личните телефонски броеви, а исто така и сметките за е-пошта, иако имало и други, како што се специфичните имиња и презимиња на секој од нив и други видови информации од понерелевантна природа, како што се фотографии од профил, сметководство на следбеници и разновидни статистички податоци.

Се чини дека „виновникот“ е фирмата за дигитален маркетинг Chtrbox, индиски бренд со седиште во Мумбаи посветен на управување со плаќања и промоции со „инфлуенсери“ ширум светот.. Очигледно, брендот ги чуваше сите податоци што ги доби од нив во едноставна рамна датотека, без никаква безбедност и достапни за секого преку главните услуги за складирање преку Интернет. Дефинитивно, проблемот со зачувување на нашите податоци на Интернет е фактот дека ги споделуваме и губиме контрола над нив, затоа, ризикот се зголемува експоненцијално постојано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.