Како да ја поправите грешката „процесот. com.google.process.gapps запре“

Еден од проблемите со кои Андроид секогаш практично се соочувал откако се појавил на пазарот, е компатибилноста со уредите каде што е инсталиран, бидејќи не е дизајниран специјално за одреден хардвер, како да се случува со iOS на Apple и iPhone. Ова, и никој друг, не е главниот проблем со кој се соочуваат производителите при ажурирање на своите уреди на нови верзии, оттогаш не само што треба да ја оптимизираат верзијата Андроид на нивните уреди, но исто така треба да додадат среќен слој на персонализација.

Но, и покрај тоа, секогаш можеме да најдеме дефект, или поради верзијата со Android што не е целосно оптимизирана за нашиот терминален модел, или поради слојот за прилагодување. Една од најчестите грешки влијае и на апликациите и на работата на терминалот. Во оваа статија ќе се фокусираме на Поправете ја грешката „процесот на com.google.process.gapps е запрен“, грешка што во повеќето случаи не ни дозволува да преземаме апликации од Google Play Store.

Оваа грешка започна да се појавува во Android Kitkat 4.4.2 и оттогаш се чини дека момците од Google не се потрудија да најдат решение што не ги принудува корисниците да мора да прибегнуваат кон Интернет, бидејќи дури и во најновите верзии на Android At времето на пишување на овој напис сме на Андроид 8.0 Орео, тој сепак е проблем повеќе од периодичен во многу терминали. Подолу ви нудиме различни решенија за овој проблем, избегнување на најдрастичното решение во секое време што се состои од тешко ресетирање на уредот и бришење на целата негова содржина.

Исчистете го кешот на апликацијата што ни дава проблеми

Ако оваа грешка се јавува редовно секој пат кога отворате апликација, веројатно е дека самата апликација е таа паѓање со системот, така што првата акција што мора да ја преземеме е исчистете го кешот од него.

За да ја исчистиме скриената меморија на апликацијата, треба само да одиме во Поставки> Апликации и да ја избереме предметната апликација. Кога кликнуваме на него, не одиме на дното и кликнете на Исчисти кеш.

Избришете ги најновите апликации што сте ги инсталирале

Деинсталирање - избришете ги апликациите на Андроид

Кога ќе го најдеме проблемот во апликација што беше инсталирана на нашиот уред некое време, многу е можно да е во последната апликација што ја инсталиравме, нешто што за жал е доста честа појава на Андроид.

За да го решиме овој оперативен проблем, првото нешто што мора да направиме е деинсталирајте ја апликацијата, или директно преку Поставки> Апликации или преку апликација од трета страна што ни овозможува да ја извршуваме оваа функција.

Избришете ги најновите преземени ажурирања

Избришете ги ажурирањата на апликациите на Android

Ако бидејќи го инсталиравме ажурирањето на апликацијата, таа започна да ни ја покажува таа порака, проблемот може да се најде во последно ажурирање на апликацијата што ја инсталиравме, за да се исклучат проблемите, првото нешто што мора да направиме е да ги деинсталираме ажурирањата.

За да ги деинсталираме ажурирањата, се враќаме на Поставки> Апликации и ја избираме предметната апликација. На врвот, ја наоѓаме опцијата Stop Force и Деинсталирај ги ажурирањата. Со избирање на второто, нашиот уред ќе ја елиминира секоја трага од последното ажурирање и ќе ја остави апликацијата како што беше на почетокот, кога работеше правилно.

Ресетирајте ги преференциите на апликацијата

Избришете ги преференциите на апликациите на Android

Последното решение што го предлагаме, пред да влеземе во што веројатно ќе биде изворот на проблемот и тоа не е поврзано со апликациите директно, туку со системот, можеме да ги ресетираме преференциите на апликацијата. За да ги ресетираме преференциите на апликацијата, одиме во Поставки> Апликации и кликнете на табулаторот Сите.

Следно, одиме во менито лоцирано во горниот десен агол на екранот, претставено со три вертикални точки, и изберете Ресетирајте ги преференциите. Пред да го потврди процесот, Андроид ќе ни покаже порака со која се потврдува дека ќе се вратат преференциите на сите оневозможени апликации, известувањата за оневозможените апликации, апликациите за стандардни дејства, ограничувањата на податоците во позадина за апликациите и сите ограничувања на дозволите.

Откако ќе го спроведеме овој процес и ќе провериме како апликацијата што ни даде проблеми работеше повторно, мора повторно поставете ги поставките индивидуално Секоја апликација имаше, како и пристап до локација, мобилни податоци ...

Избришете ги податоците од услугите на Google Play

Исчистете ги податоците на Услугите на Google Play

Ако откако ги испробавте сите претходни опции, се чини дека сè покажува дека проблемот не лежи во самите апликации, туку дека го наоѓаме во услугите на Google Play. Google Play Services е системска апликација Андроид што овозможува да се имаат сите системски апликации секогаш ажурирани и тие исто така осигуруваат дека сите апликации секогаш се ажурираат на најновата достапна верзија.

Со ова, сите преференции и поставки поставени на Google Play ќе се избришат. враќање на стандардните поставки. За да ги избришеме податоците од услугите на Google Play, одиме во Поставки> Апликации и кликнуваме на Услугите на Google Play. Следно, одиме на Избриши податоци, во делот Складирање и трајно го потврдуваме бришењето на сите податоци од оваа апликација.

Уред за фабричко ресетирање

Фабрички ресетирање на уредот со Android

Ако ниту еден од овие методи не го реши проблемот com.google.process.gapps, можно е, иако е малку веројатно, дека проблемот е во последно ажурирање на примениот уред, па за да го исклучиме, мора фабрички да го ресетираме уредот. Со извршување на овој процес, уредот ќе се врати во оригиналната верзија на Android со која излезе на пазарот.

За да ги вратиме фабричките поставки на уредот, мора да одиме во Поставки> Резервна копија и ресетирање и да ја избереме опцијата Ресетирање на фабрички податоци. Овој процес ќе ги избрише сите апликации, како и сите фотографии и податоци што се наоѓаат во терминалот, па затоа пред сè мора да направиме копија од сите податоци што сакаме да ги зачуваме, особено од фотографиите и видеата што ги направивме со уредот, бидејќи подоцна нема да има начин да ги вратиме a posteriori, за многу апликации што ги тестираме.

Една опција да ја направите оваа копија е да внесете a мемориска картичка на уредот и преместете ги сите слики и видеа, како и податоците што сакаме да ги чуваме, за да ги имаме повторно при рака кога ќе го вратиме уредот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Вероника dijo

  Здраво, ја добив оваа грешка, но таа дури и не ми дозволува да ги внесувам поставките или каде било затоа што пораката се појавува повторно ... ако е во поставките ... поставките се запрени ... и така натаму со сè што ќе се обидам да внесам. Значи, решението што го дадовте на овој форум не е валидно за мене. Дали има формула за ресетирање на фабричкиот таблет без да мора да внесувате некоја опција? затоа што не гледам друго решение ... ако знаете, би го ценел ако можете да ми помогнете

 2.   Мигел dijo

  Се согласувам со претходниот коментар, а објаснувањето што тие го даваат е дури и нелогично затоа што ако проблемот е што не дава пристап затоа што апликацијата е стопирана, ова што го кажуваш е апсурдно затоа што како се влегува за да се избришат податоците за кешот, ако секој апликацијата ти го кажува истото,

 3.   Мигел dijo

  Се согласувам со претходниот коментар, а објаснувањето што тие го даваат е дури и нелогично затоа што ако проблемот е што не дава пристап затоа што апликацијата е стопирана, ова што го кажуваш е апсурдно затоа што како се влегува за да се избришат податоците за кешот, ако секој апликацијата го вели истото, мммммм