Ghost Robotics го претставува Minitaur, импресивен робот

Роботика на духови

Сè уште морам да признаам дека не помина доволно време да заборавам на тој страшен робот со тркала претставен од момците од Бостон Динамика, една од најнапредните компании во светот на роботиката. Токму поради ова, денес сакам да ве запознаам со она што го дизајнираше најновото суштество Роботика на духови, компанија можеби не толку позната, но со слични можности.

Минитаур е името со кое момчињата на Ghost Robotics одлучија да го крстат своето најново суштество, мал четириножен робот што се издвојува по тоа што има можност за скок, па дури и искачување, две активности многу покомплексни за програмирање отколку што дури можеме да замислиме и што овој мал робот ги прави со леснотија и мајсторство, вреди да се споменат, па дури и восхит.

Откако ќе се најде на пазарот, минитаурот се очекува да има цена од приближно 1.500 американски долари по единица.

Токму благодарение на мајсторството во оваа функционалност, како што може да си замислите, Минијатурот е особено вешт да напредува на секаков вид терен, особено ако претставува неправилна површина. Имате доказ за она што го велам на видеото дека ве оставив лоциран веднаш над овие редови, каде што одговорните за развојот на проектот во рамките на Ghost Robotics решија да излезат надвор со своето суштество на мала прошетка.

Пред да се збогувам, би сакал да истакнам дека, и покрај малата големина, роботот е способен да се движи со максимална брзина до 2 метри во секунда, скокање до висина од 48 сантиметри. Останува уште долг пат додека Минитаур не излезе на пазарот, иако неговите менаџери се осмелуваат да објават дека, откако ќе се произведе масовно, може да биде ваш за неколку САД долар 1.500.

Повеќе информации: гастроботици


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.