Русија уапси неколку инженери за користење супер компјутер за рударство на биткоин

Bitcoin

Група инженери кои работеле во Федералниот нуклеарен центар во Русија, крајно таен нуклеарен објект, се уапсени откако се обидоа да го користат најмоќниот компјутер во земјата рудникот Bitcoin. Кризата на криптовалутите се чини дека нема крај. Иако во некои случаи оди во несомнени крајности.

Конечно, оваа група инженери е приведена од полицијата. Лабораторијата се наоѓа во рускиот град Саров. Во овие објекти е супер-компјутерот што тие се обидоа да го искористат за минирање на Биткоин. Иако не помина добро.

Според повеќе извештаи, Против вработените веќе е покрената кривична постапка. Бидејќи овие обиди на работниците да го минираат Биткоин не беа овластени. Бидејќи работниците не им е дозволено да ги користат овие објекти за приватни цели. Од тие причини тие се приведени.

Инженерите се свесни дека е потребна многу енергија при рударството на Биткоин. Затоа тие се обложуваат на користење на овој компјутер со огромна моќност, најмоќен во Русија. Понатаму, тие сметаа дека никој нема да забележи дека компјутерот се користи за оваа намена.

Во моментот кога компјутерот се поврзал на Интернет, беше предупреден одделот за безбедност на објектот. Од она што го знаеја плановите на вработените од самиот почеток. Бидејќи овој компјутер никогаш не се поврзува на Интернет. Откако биле предупредени, тие продолжиле со апсењето на овие работници.

Во моментов постои процес против овие инженери кои сакаа да се збогатат со Биткоин. Иако во моментот ништо не е кажано за неговата состојба или за можниот датум за судењето. Единствено што се знае освен апсењето е дека тие биле отпуштени. Приказна барем онаа што доаѓа од Русија. Криптовата валута продолжува да генерира изненадувачки вести.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->