Русија изгуби сателит од 45 милиони евра поради „погрешни пресметки“

Како што велат, овие работи се случуваат дури и во најдобрите семејства. Сигурен сум дека некој имал добро карање од харизматичниот претседател на Русија, В. Путин. И дали е тоа г.од вчера дознавме дека изгубиле сателит, и не беше баш ефтино.

Рускиот премиер Дмитриј Рогозин на државниот канал Росија 24 потврди дека го изгубиле сателитот поради човечка грешка, грешка што можеби го чинеше работникот за работа и неверојатни 45 милиони долари за државната каса.

Сателитот беше наречен Метеор-М и чинеше огромни 2,6 милиони рубли. Овој беше лансиран пред еден месец од космодромот Восточни, и штом ја напушти атмосферата изгубивте контакт со него. Сето ова се должи на грешка при внесување на координатите на ракетата (или кобет како што би го нарекол Дејвид Бронкано) што го носеше предметниот сателит. Премиерот го отфрли инцидентот како срамен и тоа е што во Русија тие се многу нивни за овој вид работи, особено поради недовербата што ја создава кон нејзината вселенска програма, директен ривал на НАСА.

Се чини дека има сè помалку интерес за овој вид на научен напредок во Русија, оттогаш од 2015 година има значително намалување на буџетот за вселенско истражување, на ист начин како што серија грешки во пресметката и технички дефекти предизвикуваат постојани одложувања во сите ваши проекти. Се чини дека околината на рускиот Роскосмос не оди премногу добро, особено кога сме соочени со загуби на милионери од оваа големина. Без сомнение тие ќе преземат нешто по ова прашање и наскоро ќе имаме новости за тоа, ќе треба да го покриеме ова фијаско со некои достигнувања, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)