SPC Gravity Octacore, економска таблета со 4G [Анализа]

Продолжуваме да соработуваме со бренд кој има разни производи на пазарот од скоро сите видови, СПЦ продолжува да ја демократизира технологијата по многу разумни цени што ги покриваат потребите на мнозинството корисници. Иако се чини дека таблетите не го поминуваат својот најдобар момент, тие сепак се многу интересен производ за консумирање содржина дома и надвор од неа.

Новиот Stay with us помина низ нашата табела за анализа и откријте ги сите негови карактеристики во оваа длабинска анализа.

Дизајн и содржина на пакет

Првото нешто што нè изненадува за ваквиот „ефтин“ уред е тоа што се соочуваме со таблет со метално тело на грбот, со исклучок на двете пластични ленти посветени на подобрување на 4G покриеноста, нешто вообичаено кај овој тип на уреди производи. На задната страна го наоѓаме само логото на марката и камерата, која има LED блиц. Најдовме уред со големина на 166mm x 251mm x 9mm, релативно тенок, додека вкупната тежина станува околу 550 грама, големината има многу врска со ова. Доколку ви се допаѓа овој SPC Gravity Octacore, можете да го купите ОВДЕ по најдобра цена.

 • Димензии: X x 166 251 9 mm
 • тежина: 55 грамови

На левата страна наоѓаме порта microUSB за полнење и пренос на податоци, приклучок за microSD, слот за СИМ-картичката и 3,5 милиметарски приклучок за поврзување на слушалки. Веднаш на горниот раб ќе имаме пристап до копчињата за заклучување и јачина на звук заедно со микрофонот. Овие копчиња се прилично мали, прилагодени на тенкиот уред и со прилично фер патување.

Таблетот ни остави добри сензации на допир, иако предната страна имаме истакната рамка и ни недостасува било каков вид на биометриско отклучување.

Технички карактеристики

Хардверот е многу важен во овој вид на производ. СПЦ одлучи да се обложи на доволен хардвер, во кој ги имаме скоро сите можности, но прилагодувајќи ја цената со цел да се добие производ што е можно поевтин.

 • Процесор: Unisoc SC9863A 8-јадрен (4 A35 1,6 GHz и 5 A55 1,2 GHz)
 • RAM: 3GB / 4GB
 • Складирање: 64 GB + miroSD до 512 GB
 • Камери:
  • Зад: 5MP со блиц
  • Пред: 2MP
 • Поврзување: Bluetooth 5.0, WiFi 5, GPS и 4G
 • Пристаништа: microUSB - OTG, 3,5 мм Jackек
 • Батерија: 5.800 mAh
 • систем оперативен: Андроид 9 пита

Ние ја тестиравме верзијата на 4 GB RAM меморија и јасно откриваме дека процесорот има ограничувања при извршување, на пример, високо барајќи видео игри. Затоа сме соочени со таблет кој е исклучително дизајниран да троши мултимедијална содржина и мала намера за создавање содржина. Очигледно се движи со агилност во апликациите како што се Фејсбук, Инстаграм и социјалните мрежи воопшто, додека WiFi 5 нуди добри перформанси за поврзување на WiFi дури и со мрежи од 5 GHz. Мора да бидеме јасни за целната публика за овој производ.

Мултимедијален приказ и содржина

Се соочуваме со прилично голем екран, Имаме 10,1 инчи панел IPS кој останува во HD резолуција, од моја гледна точка најнегативниот дел. Екранот со FullHD ќе беше успешен и скоро кружен производ. Имаме конечна резолуција од 1280 x 800 пиксели. Отсуството на FHD е малку забележливо, особено кога сакаме да консумираме содржина на Netflix или Amazon Prime. Од своја страна, осветленоста што ја достигнува панелот не е премногу висока, но е доволна. Истото се случува со аглите на гледање на екранот, стаклото нуди нешто прекумерни рефлексии во зависност од какви околности, и како во евтината верзија на iPad, не наоѓаме екран ламиниран до стаклото.

Што се однесува до звукот, имаме два звучници кои нудат стандарден звук. Не пронајдовме особено голема моќност, но немаше ниту проблеми со конзервирање на звукот. Ние јасно имаме стерео звук што е точен за неговиот опсег на цени. Да се ​​консумираат мултимедијални содржини опуштени на каучот е повеќе од доволно. Како што реков претходно, недостасува малку повеќе резолуција на уредот, ќе беше идеално.

Поврзување, перформанси и автономија

Не смееме да заборавиме дека оваа Gravity Octacore од SPC има 4G конекција, што ќе ни овозможи да уживаме во 4G брзина на отворено. Тестиравме и резултатот беше идентичен со тој на кој било мобилен уред во однос на покриеноста и брзината. Овој производ може да биде особено интересен за патувања на плажа или во други домови во текот на ова лето, картичката 4G на нашиот мобилен уред тоа ќе ни овозможи да ги искористиме неговите карактеристики. Сето ова без да заборавиме дека имаме адаптер microUSB-OTG, така што ќе можете да поврзете содржина директно од USB-меморија.

Од своја страна Батерија од 5.800 mAh прави добра работа, околу 9 часа континуирана репродукција и прелистување на видео, особено ако тоа не го бараме со видео игри или потешки задачи за обработка.

Како камери имаме соодветна резолуција и функционалност да скенираме некои документи или да остваруваме видео повици. Без понатамошно преправање. Истото се случува со перформансите во однос на моќноста на уредот, ќе се најдеме ограничени со 3Д видео игри кои бараат одлична обработка, Графичкиот графички процесор е дизајниран, како што веќе рековме неколку пати, да троши мултимедијална содржина и да се движи, каде овој производ најмногу се истакнува со оглед на неговите опции за поврзување.

Мислење на уредникот

Накратко, се соочуваме со влезен производ со многу можности, имаме добра вредност за парите, интересни завршувања и пред се многу малку ограничувања на техничко ниво, и имаме 4G, многу складирање, USB-OTG и голема автономија во однос на батеријата. Вистина е дека екранот е со HD резолуција и дека Андроид 9 е малку застарен, но имајќи предвид дека за 159 € имаме верзија од 4 GB RAM меморија и само 135 € за верзија RAM меморија од 3 GB, ништо не е достапно. лошо Ако ве убеди, можете да го купите на ОВОЈ ЛИНК од Амазон и самостојно страница се интернет. 

Гравитација Octacore 4G
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
135 a 159
 • 60%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 65%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Повеќе можности за поврзување од сите видови
 • Добра конструкција и практично чувство
 • Прилагодена вредност за парите

Contras

 • Недостасува панел за FHD
 • Звукот може да се подобри
 • Јас би се обложил на Андроид 10
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)