Samsung веќе поврати 90% од продадениот Galaxy Note 7

Samsung

Малку по малку, се откриваат повеќе податоци поврзани со Galaxy Note 7, терминалот произведен од Samsung, кој беше принуден да се повлече од пазарот кога откако ги замени повеќето од оние што ги продаде, заменетите единици сè уште беа неисправни и спонтани експлозии и согорувања на овој модел продолжи да предизвикува паника кај корисниците. Samsung почнува да ограничете го полнењето на батеријата во некои земји да заврши обврзува на оние кои сè уште не го враќаат, да го направиме последниот чекор и да одлучиме да го вратиме еднаш и засекогаш. Иако некои оператори како „Веризон“ не се многу подготвени да соработуваат со корејската компанија.

Додека Корејците продолжуваат да работат во обид да го вратат максималниот број продадени уреди, Самсунг само што објави дека веќе повратил 90% од сите терминали што ги пуштил во оптек пред да бидат принудени да ги повлечат од пазарот. До моментот во кој компанијата одлучи да престане со производство и затоа продажба на Galaxy Note 7, корејската компанија продаде 3,6 милиони единици, од кои поврати 2,7 милиони единици.

Мора да се има на ум дека овој терминал не беше достапен за продажба ширум светот, така што компанијата не наиде на многу проблеми при барањето за враќање, проблем што би бил преголем за да се соочи доколку Note 7 би бил достапен низ цела Европа за продажба. Во неколку земји од Европа каде што беше достапно, 90% од нив се обновени, како во Соединетите држави.

Сепак, во Јужна Кореја, процентот на обновени уреди е 80%, се чини дека овој терминал наскоро може да стане колекционерски предмет за многу корисници. Мора да се земе предвид дека не експлодираа сите терминали, туку тие тоа го сторија во поголем број од вообичаеното и тоа беше активирањето за Samsung да биде принуден да го повлече. Ако до ден-денес овие терминали не претрпеле никаков проблем, многу е веројатно дека нема да го имаат во иднина, но превенцијата е подобра од лекувањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис Кароза dijo

    По оваа катастрофа ќе има белешка 8 или оваа линија на уреди ќе се отфрли?