Samsung го претставува Bixby 2.0, втората генерација на асистент ориентиран кон паметни уреди

Многу е кажано, генерално на полошо, за асистентот што корејската компанија Самсунг официјално го претстави заедно со Самсунг С8 во првиот квартал од годината, асистент кој излезе на пазарот само зборувајќи корејски и декабеа потребни неколку месеци да се научи англиски јазик.

Додека Биксби е сè уште на училиште за јазици, корејската компанија ја презентираше на Конференцијата за развој на компанијата во Сан Франциско, втората генерација на нејзиниот дигитален гласовен асистент: Биксби 2.0. Оваа втора генерација е наменети за паметни домашни уреди, уреди кои стануваат сè попопуларни кај корисниците.

Samsung сака да го позиционира Bixby како директен конкурент на Google Assistant и Amazon на Alexa, и двете се натпреваруваат да се обидат да ги заклучат потрошувачите во нивниот сопствен хардвер и софтверски екосистем, што традиционално Apple секогаш го правеше. Според Samsung, Bixby ќе може да обработува природен јазик и да ги предвидува потребите на корисниците, без оглед на уредот на кој работи.

Bixby е создаден од истиот асистент развивач на Apple Siri, но гледајќи ги ограничувањата што компанијата им ги става во однос на напредокот што може да го постигне, тие одлучија да ја напуштат компанијата и да создадат свој асистент, асистент што според публикацијата TechCrunch референца на технолошкиот свет, е најдоброто од сè што можеме да го најдеме во моментов на пазарот. Единственото нешто што го има се јазиците што ги зборува.

Bixby ќе дејствува како контролен центар за екосистемот на производи на Samsung, т.е.Вклучувајќи телевизори, телефони, фрижидери, звучници, машини за перење и други уреди кои се поврзани на Интернет. Samsung тврди дека Bixby, како Алекса и Google Assistant, е отворен за развивачите да ги поврзат постојните апликации и услуги Во моментот компанијата веќе го направи првиот чекор со лансирање комплет за развој на софтвер за Bixby.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)