Samsung Galaxy Book S: Новиот лаптоп на марката

Галакси Книга С

Заедно со нивните нови врвни телефони, Samsung ни остави повеќе новости на својот настан за презентација. Корејскиот бренд го претставува својот нов лаптоп Galaxy Book S. Овој лаптоп е претставен како најдобар што компанијата досега ни го остави, комбинирајќи го најдоброто од нивните лаптопи и нивните телефони, како што тврдат тие. За она што го ветува и многу.

Тоа е лаптоп што отвора нова палета во својот компјутерски каталог. Во овој случај, Samsung се фокусира особено на полињата на мобилност и поврзаност со овој Galaxy Book S. Тие бараат да ни остават нешто поразлично од она што го гледаме со другите лаптопи на пазарот.

Дизајнот на лаптопот се издвојува по тоа што е многу тенок, лесен и со екран со прилично тенки рамки. Посветено е на посовремена естетика, што несомнено многу ќе им се допадне на потрошувачите. Покрај тоа, на техничко ниво, наоѓаме моќен лаптоп со добри перформанси.

Спецификации Galaxy Book S

 

Samsung ги здружи силите со Microsoft и Qualcomm при создавањето на оваа тетратка. Резултатот е очигледен, еден од најдобрите лаптопи што досега ни го остави корејскиот бренд. Добри перформанси, модерен дизајн и севкупно добри спецификации, така што тој ќе биде посакуван лаптоп на пазарот. Ова се целосните спецификации на Galaxy Book S:

 • Екран: 13,3-инчен FHD TFT (16: 9) екран на допир и резолуција од 1.920 x 1.080
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 8cx 7nm 64-битна окта-јадро на максимум 2.84 GHz + 1.8GHz
 • RAM меморија: 8 GB
 • Внатрешно складирање: 256/512 GB SSD (може да се прошири со MicroSD слот до 1 TB)
 • Батерија: Полнење за 42Wh и автономија на репродукција на видео до 23 часа
 • Поврзување: Nano SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, GPS, Galileo, Glonass, BeiDou, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz), VHT80 MU-MIMO
 • Оперативен систем: Windows 10 Home и / или Pro
 • Други: Сензор за отпечатоци со Windows Hello
 • Димензии: 305,2 x 203,2 x 6,2-11,8 mm
 • Тежина: 0,96 кг

Еден од клучните аспекти на Galaxy Book S е тоа го користи процесорот Snapdragon 8cx. Тоа е чип од големо значење на пазарот, кој се повеќе го користат брендовите на лаптопи. Благодарение на тоа, мобилната и поврзаноста на мобилниот телефон и моќта на компјутерот може да се добијат во лаптопот. Комбинација што го прави од огромен интерес, со цел да се извлече максимум од неа. Доаѓа со 8 GB RAM и две комбинации за складирање, кои можеме да ги прошириме во секое време.

 

Екранот на лаптопот е допирен, што ќе ни овозможи да комуницираме со него на различни начини. Детал што е заинтересиран за овој Galaxy Book S е тоа што нема обожаватели, бидејќи не станува жешко како обичен лаптоп. Исто така, ни остава добра автономија, како што откри компанијата. Поврзувањето работи во овој случај со 4G, па затоа не треба да бидеме поврзани со WiFi во овој случај. Иако претпоставува дека ќе биде потребен план за податоци за да може да се користи. Има слот за нано СИМ, што овозможува да се користи во овој поглед.

Оперативниот систем во овој случај е Виндоус 10, во своите Home и Pro верзии, обете достапни. Компанијата потврдува исто така присуство на сензор за отпечатоци, така што може да се пристапи со помош на Windows Hello. Дополнителна мерка за безбедност на лаптопот, што спречува некој да пристапи без дозвола, на пример.

Цена и лансирање

Галакси Книга С

Galaxy Book S ќе се најде во продажба оваа есен, како што Samsung веќе официјално потврди. Иако тоа ќе го стори на избраните пазари, така што во моментов не знаеме дали корејската фирма ќе го пушти во продажба во Шпанија. Haveе мора да почекаме неколку недели за да имаме повеќе податоци во врска со ова.

Издаден е во две бои: сива и златна. Во САД почетната цена на истите е 999 долари, како што веќе потврди и корејскиот бренд. Но, не знаеме колкава ќе биде неговата цена при евентуалното лансирање во Европа. Значи, се надеваме дека наскоро ќе имаме повеќе податоци во врска со ова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.