Ова е паметниот часовник Samsung Galaxy Watch Active

Galaxy Watch активен

Unpacked настанот на Samsung дава многу од себе. Покрај претставувањето на своите нови телефони од висока класа, со Galaxy S10 и Galaxy Fold на чело, корејската фирма ни остава со низа дополнителни производи. Имаме на располагање и некои нивни носливи уреди. Да се ​​биде најважниот производ во оваа смисла Galaxy Watch Active, новиот паметен часовник на марката.

На почетокот на овој месец веќе имаше извесно протекување во врска со овој Galaxy Watch Active Од марката. Значи, веќе може да добиеме идеја што да очекуваме од овој нов паметен часовник од фирмата. Конечно, во овој настан успеавме да знаеме сè за овој нов уред. Часовник дизајниран за спорт.

Со месеци се зборуваше дека Самсунг работи на нов паметен часовник, со кој треба да се замени Gear Sport. Се чини дека овој Galaxy Watch Active е избран за замена во вашиот случај. Часовник со кој марката воведува важни промени, како во дизајнот, така и во неговите спецификации. Но, тоа ветува дека ќе донесе многу радости на фирмата. Подготвени сте да го запознаете овој нов часовник?

Спецификации Samsung Galaxy Watch Active

Samsung Galaxy Watch активен

Самсунг е еден од најважните брендови во сегментот за носење. Поради оваа причина, обновата на овој опсег од своја страна е нешто од значење за неговото напредување на меѓународниот пазар. Најдовме низа промени во овој часовник, во споредба со претходните модели. Ова се неговите целосни спецификации:

Технички спецификации Samsung Galaxy Watch Active
Бренд Samsung
Модел Galaxy Watch активен
Платформа Tizen OS
Екран  1.1 инчи со резолуција од 350 × 360 пиксели со Gorilla Glass
Процесор  Exynos 9110 (двојни јадра од 1.15 GHz)
Графичкиот процесор
RAM меморија 768 MB
Внатрешно складирање 4 GB
Conectividad 4G / LTE Bluetooth 4.2 Wi-Fi 802.11n NFC A-GPS
Други карактеристики NFC Отпорност на вода 5 АТМ + IP68 И MIL-STD-810G
Batería 230 mAh
Димензии  39.5 × 39.5 10.5 mm (40 mm)
тежина 25 грамови
компатибилност  Android 5.0 или повисок или iOS 9.0 или повисок
цена Непотврдено

Samsung го потврди тоа тоа е нивниот најлесниот часовник досега. Тешко е само 23 грама, како што можете да видите. Модел дизајниран специјално за спорт. Затоа е природна замена за Gear Sport на брендот. Иако во овој случај наоѓаме низа важни промени. Раѓање на нов асортиман од корејската фирма.

Samsung ја обновува својата палета на паметни часовници со Galaxy Watch Active

Samsung Galaxy Watch активен

Корејската фирма предложи целосно да ги обнови сите свои палети на производи, вклучувајќи ги и носените уреди. Затоа, наоѓаме нов часовник што на корисниците сигурно многу ќе им се допадне. Некои од неговите спецификации протекоа пред нејзиното претставување. Значи, веќе знаевме што да очекуваме од овој уред.

Samsung го претставува како лесен, лесен за употреба и многу удобен модел. Дизајнот е поедноставен на овој Galaxy Watch Active. Корејската фирма ја елиминираше ротирачката рамка на уредот, што значително го промени изгледот на истиот. Има екран на допир и две странични копчиња, со кои можете да се движите низ интерфејсот. Продолжете да го користите Tizen како оперативен систем. Иако интерфејсот е малку изменет во овој случај. Бидејќи има некои елементи на One UI.

Интегрирана е централизирана апликација во часовникот за следење на физичката активност. Има режим што веднаш открива дали корисникот вежба. Покрај тоа, наведената физичка активност се следи со индикатори во боја, така што е лесно да се разберат наведените информации. Имаме и монитор за крвен притисок, што е потврдено од корејската фирма во презентацијата. Во прилог на сензор за откривање на стресот на корисникот. Многу целосна во оваа смисла.

Galaxy Watch Active Official

Покрај ова, овој Samsung Galaxy Watch Active исто така интегрира AMOLED екран, сензор за отчукување на срцето и ви овозможува да снимите до 6 типа на различни физички активности. Може да имаме и евиденција за спиењето на корисникот. Значи, можете да имате контрола во овој поглед. Благодарение на часовникот, ќе може да се води евиденција за физичката состојба и здравјето на корисникот. Тоа е ориентацијата што Самсунг сакаше да и ја даде.

Што се однесува до останатите спецификации, тој доаѓа со водоотпорност од 5 АТМ (50 метри длабочина) и со сертификација IP68, отпорност на вода и прашина. Од друга страна, изненадува тоа што добиена воена сертификација MIL-STD-810G. Што несомнено станува јасно дека се соочуваме со најотпорен часовник. Како што се очекуваше, Bixby е интегриран во уредот. Така, ќе можеме да добиеме потсетници од асистентот. Usе нè потсети дека е време да пиеме вода или да стануваме на секои неколку минути.

Цена и достапност

Еднаш целосни спецификации на овој Galaxy Watch Active, сега е време да дознаете повеќе за цената и датумот на објавување на овој нов паметен часовник Samsung. Марката никогаш не била позната по тоа што е една од најевтините во овој сегмент. Дали се смени ова со овој нов паметен часовник?

Samsung Galaxy Watch активен

За датумот на издавање имаме и податоци за тоа. Samsung потврди дека ќе биде лансиран во продавниците од 8 март, што е истиот датум кога ќе пристигне целиот спектар на неговите паметни телефони. Така, тоа ќе биде ден полн со изданија од корејската фирма.

Galaxy Watch Active ќе биде лансиран во повеќе бои. Досега, боите што се потврдени се: Сребрена, црна, розово злато, море зелена. Иако не е преземена, има повеќе. Покрај тоа, неговиот ремен од 20 мм може да се замени. Така, корисниците можат да ја изберат верзијата што ги интересира најмногу во секое време.

За цената што овој паметен часовник на корејската марка засега нема податоци. Тоа е нешто што се надеваме дека ќе го знаеме наскоро, па затоа ќе бидеме внимателни кон новостите за овој уред. Треба да знаеме многу наскоро


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.