Анализа на Samsung Galaxy Watch, премиум часовник за Android

Многу фирми повторно водат битка што веќе се чинеше како да ја доби Apple Watch, и LG и Huawei и секако Samsung се вратија во борбата со проблемот со носените уреди и поконкретно од раката на паметни часовници. Облогот на Самсунг изгледа континуиран, но веројатно најдобар.

Останете со нас за да видите кои се деталите за паметниот часовник Samsung и зошто треба да набавите еден од овие ако го барате најдоброто од опсегот.

Дизајн и материјали: Samsung никогаш не штеди

Најдовме уред кој не е само часовник, туку изгледа и како часовник, максимата на Samsung секогаш со опсегот Gear продолжува да се одржува со текот на времето. Навистина е елегантно со кружен аранжман и вкупна тежина од околу 63 грама. Има челична кутија и две различни големини, 42 и 46 милиметри, иако и двете се значително големи ако ги споредиме со најдиректната конкуренција. Без сомнение, часовникот е прекрасен на прв поглед и не се судира во скоро било каков вид на ситуација.

 • Големина: 46 x 49 x 13 / 41,9 x 45,7 x 12,7
 • Тежина: 63 грама / 49 грама
 • Ремен: 22мм / 20мм

Вклучивме црн пластичен силиконски ремен, сепак, земаме предвид дека ремените се тотално универзални и нивното менување е исклучително лесно. Важно е да се напомене дека интеракцијата со екранот нема да биде секогаш со системот за допир, туку има круна на врвот што е подвижна и ни овозможува да се движиме околу корисничкиот интерфејс. Истото се случува со големината на ременот, тој е променлив и вклучува друг режим во полето за да можеме да го прилагодиме максимално според нашите лични потреби.

Технички карактеристики: Дека ништо не ни недостасува

Јасно е дека на паметниот часовник изгледа дека не му треба многу хардвер за да ги исполни своите функции, сепак, имаме двојадрен процесор со малку помалку од 1 GB RAM меморија (768 MB) и секако одредена внатрешна меморија, и тука ја имаме првата жалба. Вкупно имаме 4 GB, но ако земеме предвид дека 2,5 GB „јаде“ Оперативниот систем, ни остануваат вкупно 1,5 GB, се сеќаваме дека телевизиите на Samsung веќе имаат сличен оперативен систем за кој малку треба складирање во квалитет.

Samsung Galaxy Gear
Бренд Samsung
Модел Галакси опрема 42 и 46мм
Прикажува Супер AMOLED (1.3 AM 1.2) Corning Gorilla Glass 360 и 360 инчи
Batería 472 mAh и 270 mAh
Процесор Exynos 9110 двојно јадро 1.15 GHz
Платформа Tizen OS 4.0
Складирање и RAM меморија 768 MB + 4 GB
Conectividad Bluetooth 4.2 + WiFi + NFC + GPS и Glonass
Сензори Акцелерометар + жироскоп + барометар + HRM + сјајност
Отпорност 5 банкомат + IP68
компатибилност iOS и Android
цена Од 299 евра

На ниво на поврзаност Ништо не ни недостасува, Bluetooth 4.2 за да го поврземе со iPhone, NFC за да плаќаме преку Samsung Pay, GPS за да ги следиме нашите рути и многу повеќе. Не смееме да заборавиме дека Оперативниот систем на овој Samsung Galaxy Watch е Tizen, сопственост на Samsung, што ќе ни овозможи целосно интеракција дури и со пораките на WhatsApp, нешто што го прави навистина корисно. Без сомнение, овој катапулт е уште повеќе часовник Самсунг кој работи навистина добро, надминувајќи ги дури и резултатите што ги добиваме со конкуренцијата од Android Wear.

Управување со содржината и автономија

Имаме вграден микрофон во Samsung Galaxy Watch што ќе ни овозможи, меѓу другото, лесно да одговараме на телефонски повици. Искрено, не е најкористената карактеристика, но ќе нè извади од повеќе од една неволја доколку го имаме телефонот во џеб. Запомнете дека Samsung Galaxy Watch не е независен часовник, тој мора да биде синхронизиран со уредот преку апликацијата достапна во Google Play Store и од тој момент можеме да ги видиме сите известувања како одраз. Очигледно, некои од карактеристиките, како што е навигацијата, ќе можеме лесно да ги користиме ако мобилните податоци се пренесат од паметниот телефон на кој се поврзани.

Во тестовите за автономија успеавме да добиеме најмногу два дена употреба, (472 mAh) проширувајќи ја на три ако немаме прекумерно движење на автономијата. Споменете дека не ја користиме верзијата LTE, туку најраспространета во Шпанија, а тоа е моделот 46 милиметар. Овој екран со осветленост прилагодена автоматски и нормално управување со нашата активност со часовникот ни овозможува, како што рековме, да добиеме најмалку два дена автономија. За да го наполниме, ќе користиме база за безжично полнење што работи преку кабел microUSB благодарение на полначот интегриран во кутијата со производи. Секако, не ни недостасува апсолутно ништо и безжичното полнење е најудобно за овој тип на уреди.

Корисничко искуство и мислење на уредникот

Веќе неколку недели го користиме Galaxy Gear како наш главен паметен часовник и реалноста е дека ни остави големи сензации. Уживавме во прилично добар панел и тој се брани во светли услови. На ист начин, подвижниот дел што ни овозможува да комуницираме со Tizen OS е точка многу во прилог на Samsung. бидејќи ни овозможува да не го валкаме уредот постојано, всушност, тој работи одлично и Tizen OS далеку од тоа да биде негативна точка, може да се нарече скоро како најдобар од него.

Беше исклучително пријатно да се носи овој Galaxy Gear што изгледа добро во скоро секоја ситуација поради трезвениот и прилично интересен дизајн. Ремените се универзални и ни овозможуваат да додадеме скоро било што по наш вкус, без да се подложуваме на забранети цени. Она што можеби не ви се допаѓа многу е 299,99 евра што ги чини овој Samsung Galaxy Gear во Амазон, што сè уште не е близу до цените што ги нуди Apple Watch на пример, но е малку над она што тие се подготвени да ги потрошат повеќето корисници на Android , каде за таа цена купувате паметен телефон со многу можности.

Спортско следење со мноштво сензори што ги има Овој Galaxy Gear го прави совршен придружник за секојдневните спортови, Вреди да се спомене дека може да се потопи без да се појави никаков проблем, дека сензорот за отчукување на срцето е исклучително точен и дека има, меѓу другото, барометар и GPS што ни овозможува да ја следиме нашата рута.

Против

Contras

 • Вишок пластика
 • Функционалност на продавницата за апликации
 

Време е да зборуваме за негативните точки на овој Galaxy Gear. Лично, не ми се допаѓаше што работ на страничните копчиња има гумен слој, ист како и долниот дел, кој е направен од пластика. Сето ова и покрај фактот што по правило, часовникот е добро изграден, и покрај тоа што моделот од 46 мм стана голем.

Во корист

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Tizen OS
 • Отпорност
 • Општа операција

го сакам тоа Tizen OS спротивно на она што многумина можат да го мислат, како и огромниот опсег на системи за следење што ги има овој часовник. На ист начин, фактот дека лентите се тотално универзални, ни овозможува постојано да го менуваме дизајнот на истите.

Анализа на Samsung Galaxy Watch, премиум часовник за Android
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
299 a 350
 • 80%

 • Анализа на Samsung Galaxy Watch, премиум часовник за Android
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.