Samsung го напаѓа Apple во своето најново видео: 'Samsung Galaxy: Growing Up'

Samsung го напаѓа Apple со видео

Не заборавајте на тоа употребата на телефонот радикално се промени таа 2007 година кога Стив sобс се појави на сцената за да го прикаже првиот модел на iPhone. Заборавивме на физичките копчиња, на отпорните екрани и на комплицираните менија за движење за да извршиме некоја акција; Корисничкиот интерфејс на iOS беше - и е - многу лесен за употреба.

Меѓутоа, ако има компанија која секогаш стоела зад „Епл“ и која во моментов го држи број еден во продажбата ширум светот, тоа е „Самсунг“. Дуелите во мрежите секогаш биле присутни. Но, Корејката направи чекор понатаму и повторно ги напаѓа мажите Купертино во своето последно видео насловено „Самсунг Галакси: Расте“. Односно, од Samsung ви кажуваат дека ако сакате да еволуирате во мобилниот сектор, набавете Samsung Galaxy.

Видеото, во најмала рака, е iousубопитно. Компанијата прави турнеја од првиот мобилен Apple во 2007 година. Редиците беа бесконечни пред различните продавници на Apple. И да се извади од кутијата дома беше ритуал. Сепак, времето поминува и Samsung се сеќава на проблемот со внатрешното складирање на терминалот; сликај и што порака ќе покаже на екранот дека немате доволно простор да го зачува ударот. Потсетиме дека Samsung Galaxy имаше слот за мемориска картичка.

Од друга страна, време е за првиот фаблети од Samsung, Samsung Galaxy Note. Во тоа време iPhone 5 и iPhone 5S беа на сила. И една од главните новини во новата категорија производи на Samsung е тоа што можете да користите a Stylus - Познатиот S-Pen - да белешки на тој 5-инчен екран. Ова го оставија терминалот „Епл“ во неповолна положба кога сакаа да направат брзи белешки.

Години минуваат и iPhone 6, iPhone 6S исто така не сакаат да додадат уште една многу специјална функција со која се пофалија Samsung Galaxy S7 и S7 Edge: можност за влага и продолжување на работата. На видеото објавено од Кореецот гледаме како главниот јунак на видеото - силен обожавател на Apple - мора да го стави својот нов iPhone во чинија со ориз.

Конечно, дојде време да се критикува отсуството на Џек 3,5-милиметарско аудио за поврзување молња. Оттогаш, ако сакате да користите доживотни слушалки, со нивната стандардна врска мора да прибегнете кон споеви и повеќе кабли помеѓу нив. Да, Самсунг продолжи со аудио приклучокот, но она што го сака е да отстрани повеќе кабли помеѓу нив, подобро. И каде да го нападнеме Епл? Со безжично полнење: новите Samsung Galaxy S8 и Note 8 може да се стават на индукциска основа и безжично да се полнат. Што е со новиот iPhone 8 и iPhone X? Кој веќе ја поддржува оваа можност.

Конечно видео Growing Up of Samsung против Apple

За да го завршиме видеото, гледаме како корисникот на iPhone е збунет од сè што можат да сторат другите карактери во видеото и одлучи да го стави својот iPhone во фиока. Што правиш понатаму? Потсетете се на тој момент во 2007 година и отворете го за прв пат еден од најсовремените терминали во моментот: Samsung Galaxy Note 8, најновиот предводник на производителот.

Подоцна, тој излегува како уште еден корисник на „Галакси кланот“ на Самсунг и одлучува да помине покрај продавницата на „Епл“ каде клиентите чекаат во редот за најновиот iPhone X: терминал на целиот екран, со неверојатен дизајн што го издвојува вообичаениот стил на iPhone од последните години. Корисникот се збогува со видеото со тресење на главата и со воздух на сочувство кон корисниците кои сè уште не го направиле чекорот и ја оставија зад себе „Ерата на Епл“.

Дали се согласувате со видеото? Дали мислите дека Apple во моментов е чекор зад Samsung и другите компании во секторот? Дали мислите дека волшебната аура го напушти Купертино? Или напротив, дали повторно го демонстриравте со вашиот iPhone X?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.