Samsung Pay Mini не го поминува пресекот и останува надвор од iOS

Војната меѓу јужнокорејската компанија Самсунг и американскиот Епл не е ништо ново. Сите присутни ги знаеме битките што двете компании ги воделе низ својата историја и овој пат не станува збор само за уште една битка за патент или слично, станува збор за Неодобрување на Apple од алатката за плаќање Samsung Pay Mini.

Денес имаме уште еден отворен фронт помеѓу компаниите, банките и самите опции за плаќање на NFC. Да, ова е нешто што додава и додава вредност на тековните уреди што имаат поддршка за овој начин на плаќање и Самсунг сакаше да ги достигне сите уреди, без разлика дали тие се компатибилни благодарение на апликацијата Samsung Pay Mini, апликација што нема да биде имплементирана во iOS од очигледни причини и е дека Apple има свој начин на плаќање, Apple Pay.  

Во оваа прилика не можеме да кажеме дека ривалството помеѓу двете придобивки му носи на корисникот, но логично е Apple да не ја прифаќа оваа апликација која многу нè потсетува на онаа што ја користи PayPal за овој вид на плаќања преку Интернет. ETNews бил медиум задолжен за лансирање на оваа вест и потврдува дека е направен обид за додавање на апликацијата до двапати, но пред одбивањето на Apple ќе биде имплементирано во уредите со Android.

Во средината на битката за платежни услуги преку смартфон, таблет, носливи уреди и други уреди компатибилни со NFC и Contactless, јасно е дека тоа не може да оди на кој било начин за Јужнокорејците. Од друга страна и оставајќи ги настрана вестите Апликацијата се очекува да започне на почетокот на 2017 година Samsung Pay Mini во Јужна Кореја и малку по малку се спроведува во останатите земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.